Ondřej Kobza a Petr Plewka. Duo, které od dnešního dne do 11. září přinese nad střechy Prahy louku plnou fauny a flóry. To vše v projektu nazvaném Louka nad Lucernou.

Ta má být nejen zelenou oázou pohody a místem kulturního dění, ale především místem, jež poukáže na fenomén využívání městských střech pro farmaření a pěstování, které je ve světě už několik let v kurzu.

Čtěte také: Český včelař s velkými plány. Včely do měst, med do celého světa

„Když jsem před čtyřmi lety viděl fotku střešních zahrad v Brooklynu, chtěl jsem něco takového přinést do Prahy. Proto jsme se je rozhodli napodobit a zasít do hlav lidí, že je život na střechách, zahrada a zvířata, normální,“ vysvětluje Ondřej Kobza, který stojí za projekty jako piana na ulici, poesiomat a vede kavárny Café V Lese a Neustadt.

Ondřej Kobza

Pro Louku nad Lucernou tak sehnali tisíc metrů čtverečních umělé trávy, slepice, králíky, jiřičky a kozy, zahradní návrh realizoval Aleš Kurz, který stojí za zahradní architekturou stavby Drn na Národní třídě.

„Celý život jsem měl odpor k umělým trávníkům a vím, že je to trošku podvod, umělá tráva a zvířata jen na nějakou dobu, ale je to pravdivý podvod. Ten záměr a realita tam totiž jsou, protože připomínáme přirozené věci jako východ slunce při ranních koncertech nebo vůně hnoje, zvířata a vajíčka. Právě ty obyčejné a přirozené věci budou nakonec tím luxusem v přetechnizované době,“ říká Kobza.

V New Yorku, Paříži, Amsterdamu i Pekingu využívají střechy pro bary, bazény nebo běžecké tratě. Do popředí se ale v souvislosti se střechami dostávají dvě odvětví – solární energie a zemědělství.

Střechy se totiž stávají místem, kde se pěstují hyperlokální potraviny nebo vytvářejí nové komunity, a právě na tento fenomén Ondřej Kobza a Petr Plewka, kteří za Lucernou stojí a veřejnosti ji v různých podobách otevřeli už několikrát, narážejí.

„Komunitní zahradu jsem tady chtěl vybudovat hned od začátku, ale je to finančně náročné. Proto to zatím rozjíždíme alespoň v symbolické rovině, protože jednoduše začínáme. Teď je tady umělá tráva a zvířata na několik měsíců, ale za rok tady třeba budou nastálo a nebudeme jediná zelená střecha v Praze,“ říká Kobza, který si střechu Lucerny pronajímá od Ivana a Dagmar Havlových.

Umělý trávník mají od miliardáře a majitele textilky Juta Jiřího Hlavatého.

Ten jejich poptávku nejprve odmítl, protože výrobní linky jely zrovna 10 tréninkových hřišť pro FC Bayern Mnichov. Trávníky jim ale firma nakonec vyrobila, stejně tak jako nakonec klapl převoz několikametrové klece pro jiřičky ze Zlína až do Prahy na přívěsu auta nebo pokrytí 22 stopadesátikilových rolí umělé trávy, kterou nosili až do pátého patra Lucerny.

Podle Stevena Pecka z americké neziskové organizace Green Roofs for Healthy Cities střechy reprezentují 15 až 35 procent výměry celkového území měst, a protože místa ubývá, například v Hamburku nabízí město developerům za vybudování zelených střech dotace ve výši 30 až 60 procent nákladů, přičemž od roku 2020 bude využitelná střecha povinná pro všechny nově postavené budovy.

Tak se pojďme na Lucernu inspirovat.

Louka nad Lucernou probíhá od 28. srpna do 11. září. Otevřeno je od 12 do 20 hodin, základní vstupné je 200 korun, pro studenty a seniory 150 korun, děti do 10 let mají vstup zdarma.

Nejbližší akce na střeše – unplugged koncerty za ranního kuropění vždy od 6.30 ráno:

30. 8. Iva Bittová a Kokolja
7. 9. Dan Bárta & En.Dru

Foto: BOYS PLAY NICE