skip to main content
Světový byznys

Vaporizéry plné problémů. Výrobce Juul típl marketing, dosavadní šéf končí

2 minuty čtení

Americká společnost Juul Labs, vyrábějící cigaretovou alternativu na bázi vapování, zažívá těžké chvíle. Záhadné plicní onemocnění, které se šíří Spojenými státy, vystavilo Juul celostátní kritice. V reakci na ni se firma minimálně na čas stahuje do stínu.

Navíc s okamžitou platností končí dosavadní výkonný ředitel Kevin Burns. Na jeho místo přichází K. C. Crosthwaite, dlouholetý manažer firmy Altrie. Ta mimo jiné vyrábí cigarety Marlboro a loni v Juulu koupila více než třetinový podíl za 12,8 miliardy dolarů.

Spoluzakladatelé Juul Labs – Adam Bowen a James Monsees.

Juul zároveň pozastavuje veškerou televizní, rádiovou, tiskovou i digitální reklamu ve Spojených státech a skončí i s kampaní Make the Switch – podle Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) neoprávněně naznačovala, že je užívání Juulu bezpečnější než kouření klasických cigaret. Firma dokonce stahuje svůj lobbing proti navrhovanému zákazu ochucených vapovacích produktů.

„Dlouhodobě věřím v budoucnost, kde si dospělí kuřáci mohou zvolit alternativní výrobky typu vaporizérů, což byla od samého počátku firemní mise Juulu. Tato budoucnost je však nyní ohrožena, a to pod tlakem nepřijatelného množství vapujících mladistvých a mizící důvěry veřejnosti v náš obor,“ uvedl k situaci Crosthwaite.

Reklama

Když se oprostíte od korporátních prohlášení a podíváte se na fakta, uvidíte firmu pokoušející se uhasit požár, který sama pomohla rozdmýchat. Jakkoli se totiž rétoricky profilovala jako alternativa pro „dospělé dlouholeté kuřáky“, původní marketing jasně cílil na náctileté zákazníky.

Juul přivedl k nikotinovému vapování davy nezletilých, kteří dříve nekouřili – a podle odborníků je kalifornská firma strůjcem velké závislostní krize.

Současná plicní nemoc, která má v USA na svědomí už i několik úmrtí, se každopádně podle dostupných informací nedá přičítat Juulu. Řada pacientů uvedla, že si zakoupili vapovací produkty a náplně obsahující THC, které ale Juul (ani konkurenční IQOS) nevyrábí a neprodává.

Na negativním sentimentu, který se kolem cigaretových alternativ během posledních měsíců objevil, to ale nic nemění. Čerstvě byla ukončena jednání o velké fúzi, v rámci které se měl tabákový gigant Philip Morris International spojit s již zmiňovanou Altrií.

Reklama
Reklama
Reklama