Tak třeba hovězí pečeně prošpikovaná slaninou a zalitá omáčkou z červeného vína a brusinek – to bych si dal. „Ano, pane, vyhledávám recept… Kolik budete mít hostů? V kolik by měla být večeře připravena? V lednici vám chybí hovězí, kořenová zelenina i slanina. Mám vám objednat nákup? Přejete si přednastavit troubu?“ hlásí virtuální asistentka Alexa od Amazonu.

Přijdete domů, spotřebiče budou nastaveny, suroviny dokoupeny, videorecept připraven k přehrání na tabletu v kuchyni. Stačí dodržet správný postup a sázet jídlo do trouby a na varnou desku.

Otevřete si lahev správně nachlazeného vína a vše ostatní už ovládáte z gauče telefonem. Hovězí je dopečené, trouba vám pošle zprávu, rozsvítí se nad stolem. Tak nějak bude vypadat vaření budoucnosti.

Není to budoucnost vzdálená několik světelných let. Možná jde spíš o měsíce, technologie jsou připraveny.

„Řadu funkcí už chytré spotřebiče umí. Některé testujeme a přizpůsobujeme pro české prostředí, další jsou otázkou vývoje nejbližších měsíců,“ říká Jan Herian, produktový školitel společnosti BSH domácí spotřebiče, která na českém trhu nabízí domácí spotřebiče značek Bosch, Siemens, Gaggenau a Constructa.

V showroomu BSH mi právě vaří kávu, samozřejmě stisknutím tlačítka v aplikaci. Na tabletu nastaví druh, sílu i množství mléka. „Ale zázraky neumíme, hrníček se na kávovar pořád musí dát ručně,“ směje se.

Těch zázraků je přesto dost. Řadu sci-fi funkcí nabízí technologie Home Connect, která přišla na český trh loni. V Německu už funguje třeba právě hlasové ovládání, propojení s Alexou a následné objednávání surovin přes Amazon. A u nás bychom měli německý náskok brzy smazat. Pokyny pro Alexu se už testují alespoň v angličtině, vzhledem k tomu, že virtuální asistentka zatím neumí česky.

Moderní kuchyně se dá ovládat prostřednictvím aplikace pro tablety nebo telefony. Chytré spotřebiče stačí připojit do domácí sítě přes wi-fi. Každý z nich má v aplikaci svoje ovládání a nastavení a kdykoli je možné připojit další zařízení.

Aplikace Home Connect má kromě toho i inspirativní sekci, interaktivní elektronickou kuchařku. Jednoduše se dostanete k radám, trikům a podrobným videopostupům. Každý recept se dá stáhnout a ingredience poslat jako nákupní seznam partnerovi či partnerce. Součástí receptu je i nastavení spotřebičů, které se dá zase sdílet v rámci domácí sítě – trouba se tak sama nastaví na potřebný čas, a když budete chtít, tak se rovnou předehřeje.

Také servis je z velké části možné dělat na dálku. Po potvrzení zákazníkem může servisní centrum spustit diagnostický program spotřebiče a zjistit, kde je chyba. Technik tak rovnou dorazí se správným náhradním dílem a případné problémy odstraní během první návštěvy.

Celý chytrý systém je otevřený. Díky tomu může spolupracovat s dalšími poskytovateli služeb a napojit se na víc partnerů. Například pro objednávku potravin.

Home Connect je možné také jednoduše integrovat do aplikací ovládajících celou domácnost, pak není nutné každou část inteligentních bytů a domů ovládat z jiné platformy. Stačí ovladače spotřebičů přidat do aplikace typu iHouse nebo Smart Home. Pak můžete chytře využívat energie, zabezpečení nebo osvětlení v jednotlivých místnostech. Třeba říct Alexe, aby vám rovnou rozsvítila nad stolem v jídelně, až dodělá tu hovězí pečínku…

Lednice

Chytré chladničky vám kdykoli řeknou, co je uvnitř. Přes tablet či telefon můžete prostřednictvím dvou kamer zjistit aktuální stav zásob v policích i ve dvířkách. „Začali jsme už i s identifikací potravin,“ říká Jan Herian. Například lednice Siemens s Home Connectem dokáže identifikovat 60 druhů ovoce a zeleniny. V aplikaci se k nim přiřadí recepty, ve kterých se dají využít, ale taky vám lednice řekne, jestli je skladujete správně či jaké mají kalorické hodnoty.

Systém sice zatím nedokáže rozpoznat trvanlivost potravin, ale je možné si to v aplikaci nastavit ručně. Lednice pak upozorní i na to, co byste měli co nejdřív zpracovat, protože se blíží datum spotřeby, a rovnou nabídne recepty pro inspiraci.

Trouba

Stačí vybrat recept a trouba se nastaví podle toho, jestli budete péct maso, zeleninu, hranolky, pizzu, nebo třeba borůvkový koláč. Na dálku ji můžete předehřát, zatímco teprve nakupujete. Ona vám pak zase dá vědět, když je připravena nebo jakmile dopeče.

Myčka

Posbírat a naskládat nádobí zatím žádná myčka neumí, přesto mají chytré spotřebiče funkce, které tuhle nepříjemnou práci trochu usnadní. Vybrat a spustit program je možné odkudkoli, alespoň to mytí nemusíte poslouchat. Pokud předem nastavíte počet tablet, myčka si je bude sama odpočítávat a včas upozorní, že je třeba koupit nové. A brzy bude schopná si je objednat i sama, když jí to v aplikaci odsouhlasíte.

Kávovar

Probudíte se a z kuchyně voní čerstvá káva… Stačí si večer postavit hrnek a synchronizovat kávovar s budíkem. V aplikaci si můžete vybrat i kávové speciality a zadání kávovaru zase klidně poslat na dálku. Když chcete oslnit hosty, posbíráte v obýváku objednávky a pošlete je hromadně do kuchyně, kávovar pak bude připravovat jeden nápoj po druhém. Jen ty hrnky je pořád potřeba měnit ručně…