Doba, kdy se počítače řídily pouze naším raciem, je zřejmě za námi – vědci totiž momentálně testují technologii, která při práci na internetu reaguje na naše pocity. Během výzkumu přitom zjistili, že pokud se cítíme frustrovaní, máme vztek nebo se cítíme zmatení, pohybujeme myší mnohem pomaleji – což zcela odporuje obecnému přesvědčení, že při pocitech naštvání hýbou lidé myší rychleji.

„Když je uživatel rozzlobený nebo zmatený, myš se nehýbe obloukem nebo přímo po monitoru, ale pohybuje se roztřeseně a náhodně. Naštvaní lidé pak myší pohybují pomaleji,“ říká profesor Jeffrey Jenkins z Brigham Young University sídlící v americkém Utahu, jenž se svým týmem vyvinul systém na sběr dat z pohybu myší a jejich spojení s konkrétními pocity a náladou uživatelů.

„Při využití této technologie už weby nebudou hloupé jako dosud. Webové stránky se posunou dál a kromě pouhého informování vám budou rozumět. Budou chápat nejen to, co chcete, ale i jak se cítíte,“ říká Jenkins pro server TechCrunch. Weboví designéři budou podle něj schopni tuto technologii využívat ke zlepšení svých stránek tak, aby byly automaticky schopny „vycítit“, kdy je uživatel zmatený a kliká bezradně po webu.

Cílem Jenkinse, který je držitelem licence na tento výzkum, je přitom udělat webové stránky chytřejšími. Také se zabývá posuzováním vzteku při používání mobilních telefonů, podle doteků a ťukání na displeji.

„Obvykle se má za to, že je těžké odhadnout, kdy se uživatel rozčílí natolik, že už se na webové stránky nevrátí,“ říká Jenkins, „pokud bychom byli schopni odhadnout negativní emoce, mohli bychom pak stránky navrhovat tak, aby eliminovaly stres nebo včas nabídly pomoc,“ vysvětluje.