Nikdo nemá rád konflikty v kanceláři a všichni jsme měli kolegy, kteří práci zdržují a komplikují, neustále se ptají „Co kdybychom…“ a cokoli udělají jinak, než měli.

Zkrátka rebelové s divným pohledem na věc, kteří vypadají, že jsou tu jen proto, aby vše mnohonásobně ztížili. Což vede ke konfliktům, a hlavně stojí čas.

Dělat věci těžší může ale přinést lepší výsledky. Proto si těchto lidí važte, díky nim můžete najít mnohem zajímavější řešení. Všichni totiž máme tendenci dělat to, co „by se mělo“. Místo toho bychom se ale občas měli zeptat, „co by se udělat mohlo“. Což je samozřejmě těžší, takže se tomu raději vyhýbáme.

Určité napětí je podle tohoto výzkumu pozitivní a prospěšné. Když prožíváme konflikt, vytváříme více originálních řešení, než když všichni spolupracují.

Vezměte si extrémní příklad: kapitán Chesley B. „Sully“ Sullenberger pilotoval letoun, který krátce po startu v New Yorku v lednu 2009 zasáhl hejno ptáků a přišel o oba motory. Sully měl 155 lidí na palubě a velmi málo času. Většina kapitánů by se pokusila přistát na nejbližším letišti – pravděpodobně s katastrofálními následky.

Sully postupoval podle standardních pravidel pro případ nouze – tedy dělal, co by se mělo –, ale také si „dovolil“ přemýšlet nad tím, co by mohl udělat. Rozhodl se doletět a přistát s letadlem na řeku Hudson. A všechny zachránil. Je to prostě tak trochu rebel. Takže až dneska narazíte na toho svého, usmějte se na něj a otevřete se všemu, k čemu vás může inspirovat.