Když naťukáte do Googlu „Beijing US Embassy“, na prvním místě se automaticky nabídne dovětek „air quality“. Důvody jsou dva. Znečištění vzduchu je jak známo v Číně zásadní problém a americká ambasáda je už tradičně dobrý zdroj, jak zjistit aktuální situaci.

Americké velvyslanectví kvůli tomu vydává online index kvality vzduchu, který letos jednou vystoupal až na 545 bodů. Přitom cokoli přes 200 je považováno za „velmi nezdravé“. A nejde jen o Peking – odhaduje se, že mezinárodní kritéria kvality vzduchu nesplňuje devět z deseti čínských velkoměst.

Zdálo by se, že v Česku nás takové zprávy tolik trápit nemusí. Praha je od Pekingu 7500 kilometrů daleko, což je letadlem devět hodin (kdyby letělo přímo). Jenže jak ukazuje následující video, zeměkoule není v tomto ohledu zas tak velká, jak bychom potřebovali.

Video zveřejnila v lednu americká NASA a je na něm jasně vidět, že špinavý vzduch nezůstává v Číně moc dlouho. Na druhý konec planety doputuje v řádu měsíců a se stále velkou koncentrací škodlivin.

Smůla je, že u znečištění to nekončí. Vědci z NASA tvrdí, že vzrůstající emise z Asie začínají na celé planetě ovlivňovat počasí. Zjednodušeně řečeno jde o to, že vyšší emise znamenají víc mraků, víc silnějších bouřek a neblahých jevů, jako jsou nejrůznější cyklony nebo sněhové kalamity v USA.

U nás se někdy povede rozfoukat špinavý vzduch severními větry, které na animaci vypadají jako modrý balzám. Ale jen někdy, však se přesvědčte sami…