Karanténní omezení se budou rozvolňovat nejdříve od půlky dubna. Řekl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v diskusním pořadu na Primě. Šéf krizového štábu Roman Prymula dodal, že hranice budou zavřené ještě měsíce.

Zároveň uvedli, že zavedená opatření fungují a nakažených nepřibývá exponenciálně. Podmínkou uvolňování opatření podle Prymuly je, že se počet nakažených ustálí a nepřesáhne 10 tisíc. Také uklidňoval, že plošný zákaz vycházení, o němž se v poslední době spekulovalo, není na pořadu dne.

Nepříliš dobré vyhlídky naopak oba nabídli rodičům. Podle ministra zdravotnictví se budou školy otevírat až jako poslední a může k tomu dojít až na přelomu května a června. Zároveň zdůraznili, že by se velkým návštěvám a shromažďování měli lidé vyhnout také o Velikonocích.

Ve hře je i to, že by se učilo déle než do posledního června. Jestli karanténa žákům a studentům ukrojí kus prázdnin, zatím jasné pochopitelně není. Co začíná být zřejmé, je to, že kvůli omezenému cestování budou letos prázdniny hodně chalupářské a české. To může být vítaná vzpruha pro domácí turistický ruch.

Podle Vojtěcha je 1047 nakažených koronavirem. Z nich je nyní 74 v nemocnici, 19 leží na JIP a 11 na umělé plicní ventilaci. Jeden pacient v nejtěžším stavu zůstává na mimotělním oběhu.

Své televizní vystoupení si dopřál také ministr vnitra Jan Hamáček v České televizi. Podle něj bude vláda v pondělí projednávat možný zákaz výjezdu „pendlerů“ za prací do zahraničí. Poslední slovo v tomto kroku prý bude mít Roman Prymula. Pravidla pro lidi dojíždějící za prací za hranice se zpřísnila už v sobotu.

Dva roky bez cestování? Prymula vše následně mírnil

Následující odpolední debata v České televizi přinesla také další detaily. Podle Prymuly bude podmínkou uvolnění současných opatření v polovině dubna to, aby na konci března nebylo v Česku více než 8 500 nakažených. Další podmínkou je trasování nakažených a jejich důsledná izolace. To je přitom věc, která v praxi přestává fungovat.

Prymula si také neodpustil spekulaci, že cestování do zahraničí může být nereálné i v následujícím roce či dvou. Následně svá slova zmírňoval s tím, že neměl na mysli úplné zastavení cestování, ale spíše omezené podmínky pro některé země, které s koronavirem bojují nejméně úspěšně. Přesto je evidentní, že by měl svá slova ve vypjaté době pečlivěji zvažovat.

Obratem se také proti jeho slovům zvedla vlna nevole na sociálních sítích (kde také dnes jinde), která upozorňuje na úzký pohled šéfa krizového štábu na současnou situaci. Ten je při jeho specializaci logický, na druhou stranu by měl být doplňován také o pohledy na ekonomické, společenské či psychologické dopady opatření. Tady v aktuálním vládním aranžmá zatím nemá Prymula viditelný protějšek.

Na to, že aktuální léčba může být svými následky nakonec horší, než je koronavirus, už neupozorňují jen někteří ekonomové. „Výběr prostředků a opatření proti dalšímu šíření nemoci nesmí být v sekundárních důsledcích horší než následky vlastní nemoci,“ uvedl v komentáři například oblíbený fyzioterapeut Pavel Kolář.

Oficiálně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch požádá v pondělí na vládě o prodloužení karantény v současných poměrně volných podmínkách do 1. dubna. Uvedl to v neděli odpoledne na svém Twitteru.