skip to main content
Český byznys

Věřím, že na podzim bude v Pardubicích narvaný stadion, říká miliardář Dědek

2 minuty čtení

Majiteli stavebně-realitní skupiny D+D Real Petru Dědkovi, podle našeho žebříčku 65. nejbohatšímu Čechovi s majetkem 3,5 miliardy korun, už prakticky nic nebrání převzít hokejový klub v Pardubicích. Dědek v pomyslném souboji nakonec přetlačil někdejšího bosse hokejové Slavie Vladimíra Pittera, který se o slavné Dynamo ucházel.

Pardubické zastupitele nakonec nepřesvědčilo ani spojení se slavným trenérem Milošem Říhou a budoucnost klubu svěřili právě vrchlabskému miliardáři.  

Dědek se od ledna v klubu angažuje jako marketingový partner a spojenec nového klubového šéfa Ondřeje Heřmana. I díky nim se klub, který vychoval hvězdy formátu Vladimíra Martince, Dominika Haška či Milana Hejduka, nakonec v infarktovém závěru zachránil v nejvyšší soutěži.

V té se přitom klub drží nepřetržitě od roku 1950.  

Aktuální vydání magazínu

Dědka, ovládajícího skupinu firem s mnohamiliardovým majetkem a logistickými areály v Pardubicích, Kosmonosech a Brodcích, neodradila ani současná virová krize, která zasáhla profesionální sport stejně citelně jako jeho logistický byznys.

Město Pardubice vyslyšelo vaši vizi i váš zvýšený tlak na co nejrychlejší řešení. Čím si to vysvětlujete?
Od začátku jsme hráli s otevřenými kartami. Dali jsme jasnou vizi, také jsme transparentní, v Pardubicích nás dobře znají, máme tu dobré jméno. U klubu už jsme působili jako partneři v minulosti, naše skupina je ve sportu historicky aktivní, máme úspěchy i zázemí, které se s konkurenčními uchazeči nedají srovnat. Navíc jsme už na začátku roku nabídli pomoc a určitě přispěli k záchraně klubu, která se už zdála utopií. Jsem rád, že tohle všechno město zohlednilo a nakonec vybralo nás. 

Tento týden jste poměrně ostře vystoupil s tím, že město musí jednat rychle, jinak jdete od toho. Proč ten ostrý tón?
Tak ostré to bylo. Dostali jsme od města návrh jiného časového plánu, než se kterým jsme odcházeli od komise před několika týdny. Jen jsem městu napsal dopis, že je to pro nás nepřijatelné a že pokud se má celá věc protáhnout o další měsíc, tak u toho už nebudeme.

Váš konkurent Vladimír Pitter, někdejší majitel hokejové Slavie, přišel se svou představou a spojil se s uznávaným koučem Milošem Říhou. To byl zajímavý tah, co myslíte?
Určitě ano, ale ani to nestačilo. Miloš Říha je určitě osobnost, ale ani on s Pardubicemi nevyhrál titul. Jsem rád, že zastupitelé nakonec pochopili, že my můžeme klubu nabídnout mnohem víc. Naše ekonomická i vztahová síla je nesrovnatelná s panem Pitterem, který ani nedokázal přesně vysvětlit, jak a s kým by projekt financoval. Nemyslím, že se může opřít o nějaké výrazné úspěchy ve sportu z minulosti. My určitě můžeme.    

Reklama

Vy tedy nepočítáte se zapojením dalších investorů? Majitelem akcií budete vy a vaše firmy?
Majetkově se v klubu budeme kromě města a stávajících drobných minoritních akcionářů angažovat já a Ondřej Heřman, který je místním patriotem a dalším mozkem celého projektu. 

Majitel skupiny D+D Real Petr Dědek

Co vás tedy teď čeká a na čem ještě může váš vstup do klubu zkrachovat?
Věřím, že už zkrachovat nemůže. Na všem jsme domluvení. Město by teď mělo klub vyčistit od nakumulovaných ztrát, je tam dluh asi 80 milionů. Do konce měsíce dokončíme due diligence a na začátku června by mělo dojít k majetkovému vstupu. 

Změnily se nějak váš návrh a představa, co s klubem budete dělat?
Náš návrh je stále stejný. Měli bychom v klubu získat 52 až 54 procent. Město si ponechá asi 42 procent, zajistí provoz haly a vytvoří podmínky pro hokej. Poskytne dotaci na mládež 15 milionů korun ročně a něco také na „áčko“. Důležitá je délka smlouvy, která je na 15 let. To pro nás bylo zásadní, aby bylo možné přistupovat ke klubu skutečně koncepčně. Za těch 15 let jsme se zavázali do klubu dostat čtvrt miliardy v reklamním plnění. Ihned také navýšíme základní jmění firmy o 12 milionů. Zajistíme vyrovnané hospodaření a věříme, že i sportovní úspěchy. Chystáme dohodu s Vrchlabím, které by se mělo stát partnerským klubem, jakousi farmou.

Rozpočet klubu by měl být kolem 100 milionů korun.

Kolik peněz tedy máte připraveno pro nastartování klubu?
Jak už jsem řekl dříve, půjde o jednotky milionů od nás, ale také od partnerů, které chceme přivést díky našim dobrým vztahům na trhu. Rozpočet klubu by měl být kolem 100 milionů korun. Hlavně ale chceme přinést stabilitu a kvalitu do klubového vedení, což bude úloha Ondřeje Heřmana, který už své kvality ukázal v minulosti. 

Od ledna, kdy jste svůj záměr koupit pardubický hokej představil, se událo hodně věcí. Neodradila vás třeba současná virová krize, která určitě dopadne na všechny, o profesionálním hokeji ani nemluvě? 
V první řadě se od té doby podařilo zachránit Pardubice v nejvyšší soutěži. Kdyby se počítaly jen zápasy od konce ledna, Pardubice by vedly ligu. Klub se podařilo neuvěřitelně zvednout. A co se týče současné krize – ano, určitě zasáhla všechny a všechno. Pocítíme ji všichni. Ale to, co předvádí politici a média, je extrém. Nechci to zlehčovat, ale mnohdy jsme svědky až nesmyslné hysterie. Stane se to, že všichni budeme chvíli vydělávat méně, na chvíli zchudneme, ale svět se nezastaví. A hokej? Myslím, že na podzim už zase uvidíme v Pardubicích narvaný stadion. Jsem optimista. 

A co vaše golfové aktivity?
Pro letošní rok s profesionálním golfem vlastně nepočítáme. PGA European Tour letos vynecháme, uděláme jen Czech Masters pouze pro partnery v takovém menším formátu na Albatrosu. Co se týká PGA, tam se dnes řeší otázka budoucnosti celé série, partnerské firmy mají aktuálně velké problémy a je otázka, co bude příští rok. Z profesionálního sportu určitě zmizí hodně peněz, čekám zde velké změny. My ale u golfu nadále zůstáváme.    

Pojí se se zrušením PGA pro vás velké finanční ztráty?
Naštěstí ne. Zrušili jsme to jako jedni z prvních, hned jak se ukázaly první problémy. Tím nám odpadla řada nákladů a také případné sankce za pozdější zrušení. Ale samozřejmě nás to něco stálo. Příprava na turnaj začala hned po skončení loňského ročníku.

Reklama
Reklama
Reklama