Naše společnost je nastavená na dosažení úspěchu, nejlépe takového, který je vidět. A tomu, abychom se k němu dopracovali, věnujeme stále více času. I díky tomu jsou tak aktuální kurzy time managementu, které nás učí co nejlépe řídit svůj čas. Jenže zatímco času během dne víc mít nebudeme, energie ze sebe můžeme vydolovat ještě hodně.

Americký spisovatel, filantrop a kouč Tony Robbins říká: „Kam jde pozornost, tam jde i energie.“ Víte, kam během dne vaše energie míří? Tříští ji mnoho věcí: klimatizace nebo hudba v open spacech, rozhovory s kolegy, telefonáty od klientů, zprávy v mobilu. Zároveň často fungujeme v módu autopilota, mechanicky vykonáváme to samé a vlastně ani nevíme proč. Postupujeme rychle a efektivně, jen špatným směrem – proti sobě.

Většinou až když jsou ztráty příliš velké – jako vyhoření, nemoci, úraz nebo rozvod – si uvědomíme, že je něco špatně, a jsme schopni své zvyky a životy měnit.

Management energie vs. produktivita

Kdybyste si mohli vybrat, chtěli byste mít víc času, nebo energie? Je to totiž velká past, když si myslíme, že čím víc hodin budeme trávit za pracovním stolem, tím větší výkon podáme. Výzkumy dokazují, že když si neobnovujeme během dne vnitřní zdroje energie, naše pozornost i výkon mohou klesnout na 25 procent toho, co bychom dokázali s dostatečnou energií. Co tedy s tím?

Když se hovoří o zdrojích energie, jako první nás napadají ty, které jsme probírali v hodinách fyziky. Co nás ale ve škole nenaučili, je, že každý člověk je určitým energetickým systémem a klíčová centra jeho energie jsou tělo, emoce, mysl a duše.


Fyzická energie

Od těla vyžadujeme často víc, než na co má, chceme, aby fungovalo 18 hodin v kuse, ale většinou mu nedáváme to, co k tomu potřebuje. A nepomáhá ani naše pracovní prostředí.

Nikdy v historii nebyli lidé tak odpojení od těla, jako je tomu dnes. Udělali jsme si z těla dopravní prostředek pro hlavu, energie nám proudí maximálně od krku nahoru. Doslova jsme se přibili na kancelářské židle – nevnímáme, kdy potřebujeme jíst, pít, projít se, rozhýbat. Místo toho si na únavu dáme další kávu, nebo když potřebujeme něco vydýchat, jdeme si zapálit.

Co dělat: Dopřejte si denně jednu nerušenou chvilku pro sebe. Stačí 15 minut a věnujte se tomu, co si tělo žádá – relax, ticho, procházka, jídlo, pohyb.


Emoční energie

Emoce jsou to, co dává všechno do pohybu. To, jaký máme pocit ze sebe, z toho, jak žijeme, kde a s kým pracujeme, je naším největším hnacím motorem, nebo naopak naší největší brzdou. Emoční zdroje si často automaticky blokujeme. Potlačování citů, pocit nepřijetí, nedostatečného ocenění, nevyřešenými konflikty… To vše nás tahá dolů a nosit takový emoční batoh každý den – z práce domů a zase zpátky – nás stojí hodně sil.

Lidé pracují nejlépe, když se jim chce. A chce se jim, když se cítí dobře a mají možnost být sami sebou. Nejsme racionální tvorové, ale emoční. A tak i firma, ve které pracujeme, je v první řadě sociální systém – jako živý organismus. Nejjednodušší věci – jako autentické ocenění nebo pocit sounáležitosti s „mým kmenem“– skutečně rozhodují o tom, zda bude člověk na své stoličce angažovaný. Nebo jen počká, než ji vymění za jinou.

Co dělat: Oceňujte druhé. Řekněte spontánně a nahlas, co se vám líbí, a sledujte reakci – jejich i tu svoji, jak se při tom cítíte.


Mentální energie 

Každé dítě je zvědavé a rádo poznává a objevuje nové věci. O tuto přirozenou schopnost učit se díky vlastní zvídavosti nás postupně obírá škola a později, bohužel, i vzdělávací systémy ve firmách. Často se totiž učíme to, co nám buď nejde, nebo nás to nebaví. Případně kombinaci obojího.

Velmi málo se věnujeme rozvoji a využívání svých přirozených darů a talentů. Přitom žijeme v době, kde se právě kreativita – schopnost přinášet nové ideje a řešení – počítá jako klíčová schopnost pro úspěch.

Kreativitu a proaktivní myšlení blokuje i to, že se každý den musíme přebrodit množstvím informací, na které je třeba okamžitě reagovat. To zároveň ruší flow, stav plného zaujetí činností, který způsobuje zvýšení energie.

Co dělat: Každý den vyzkoušejte něco nového. Mozek je neuroplastický, vytvořte si v něm nové dráhy novými impulzy.


Spirituální energie 

Spiritualita v práci i v životě je primárně o smyslu. Jestli mi to, co dělám, smysl dává. Zda znám své hodnoty a vím, co je pro mě životně důležité. A zda to ladí s hodnotami firmy a spolupracovníků.

Většina firem má své priority definované, ale nestačí je jen dát do brožury nebo zavěsit na nástěnku, je třeba je žít. S tím souvisí, zda máme možnost rozdělit si čas a energii pro to, co je pro nás bytostně důležité.

Jen vědět, že je pro nás například rodina důležitá, nestačí. Když zůstaneme zaseknutí v kanceláři třetí večer po sobě nebo pracovní telefonát ukončíme až mezi dveřmi, kde už se motají děti, rodina z faktu, že je důležitá, nic nemá. A nás to dříve nebo později doběhne – pocitem vnitřní nespokojenosti, chybějící smysluplnosti a nedostatkem energie.

Co dělat: Každý večer si uvědomte (ideálně i napište) aspoň tři věci, za které jste v ten konkrétní den vděční.

Mít víc energie znamená mít větší chuť do života, větší chuť dělat věci a být sám sebou. Jak říkal finanční poradce Howard Ruff: „Ještě nepršelo, když Noe začal stavět archu.“ Klíčové je začít s malými změnami teď, kdy vaše tělo, rodina a zdraví ještě nehlásí poplach.