Co si nevygooglíte, to nemáte.

Tak by se dal popsat přístup vlády k informování podnikatelů o možnostech pomoci. Každý další výstup před řečnickým pultíkem znamená další novinky, které nejeden živnostník už zkrátka přestává stíhat.

Na poslední chvíli se objevují informace upřesňující předchozí informace, jako například (ne)možnost čerpání druhé várky bezúročných půjček COVID 2, jejichž žádosti se začínají přijímat zítra. Tyto peníze se čerpají z evropských strukturálních fondů, a jsou proto určeny pro mimopražské (čti chudší) regiony.

Přitom jak trefně zmínil server iRozhlas: „Když vláda o bezúročných půjčkách mluvila, o vyloučení pražských firem nepadlo ani slovo.“ Jinými slovy, mnozí podnikatelé týden napjatě čekali, kdy budou moci zalepit díru, aby se dozvěděli, že záplaty pro ně teď nejsou.

„Na tuto půjčku jsme spoléhali,“ říká Radek Hušek, spoluzakladatel startupu Sens, vyrábějícího potraviny z cvrččího proteinu. „Ta první se rozebrala extrémně rychle a stejně jsme se o ní dozvěděli až zpětně,“ poznamenává.

Sens má firmu kromě Česka založenou také v Thajsku, kde provozuje největší cvrččí farmu na světě, ve Velké Británii a v Německu. Proto může z první ruky porovnat, jak jednotlivé státy s podnikateli komunikují – nejvýmluvněji se nabízí náš bohatý soused.

Jistě, každá země má jiné výchozí podmínky, ale to není důvod, proč se neinspirovat alespoň v něčem. Vždyť i sama velká Čína ekonomicky uspěla tím, že okopírovala Singapur. Opsat něco za Rozvadovem, stydět bychom se za to nemuseli.

„Jakmile se v Německu nařídilo zavření byznysů, vláda okamžitě oznamovala podpory. Každý den dostávám newsletter, kde jsou přehledně uvedeny novinky, co se pro které branže chystá a tak dále,“ přibližuje Hušek, který zrovna sám žádá o podporu ve výši 9000 eur v hotovosti pro firmu do 10 zaměstnanců.

„Je na to portál. Nejprve se to minulý pátek vyčerpalo, ale v pondělí už se jelo znovu,“ dodává.

Angela Merkel při státnickém projevu na téma pandemie koronaviru | Foto EU

Lepší přísun informací panuje také na Britských ostrovech, kde podnikatelé a živnostníci též obdrželi e-mail, kde je krok za krokem vysvětleno, co mají dělat. „V Británii zareagovali na pandemii relativně pozdě a ještě týden zpět informací mnoho nebylo, ale za tu dobu už je vše podstatné venku,“ doplňuje Hušek.

„Vláda se teď opravdu snaží a odvádí skvělou práci,“ pochvaloval si na dnešní webové diskusi o dopadech koronaviru ekonomický editor Financial Times Chris Giles. A takové pochvaly od relevantních novinářů nejsou úplně všední.

Existuje také web Businesssupport.gov.uk, kde je vše přehledně popsáno. Často také nemusíte o nic žádat, ale „local authority“ se vám, pokud nárok na pomoc máte, ozve sama.

Na stránkách tuzemského ministerstva průmyslu a obchodu už to tak uživatelsky přívětivě nevypadá, a pokud chcete získat více detailů, spadnete do změti PDF dokumentů, formou připomínajících jakési seminární práce.

„Mluvte jasně! Úřední a právní jazyk je pro většinu lidí nesrozumitelný,“ připomíná směrem k vládě předseda Asociace komunikačních agentur Marek Hlavica.

„Nechte si přeložit svá sdělení do jednoduchého a pochopitelného jazyka. Sdělujte cíleně! Rozdělte svá sdělení na cílové skupiny a s nimi mluvte jejich jazykem o jejich agendě. Nezahlcujte dalšími informacemi. Informujte včas! Každá hodina průtahů zhoršuje jejich situaci. A prázdný prostor zaplní fámy a spekulace,“ rozvádí svůj apel, se kterým nelze než souhlasit.

Ve vládních sděleních se šachuje s půjčkami, nákupními časy seniorů i s velikostí a způsobem pomoci pro živnostníky. Asi nás to má držet ve střehu! Lepší by však bylo, kdyby vláda své PR experty namísto snahy o retweet od Donalda Trumpa svolala na tenhle úkol.

A pokud snad kapacity nezbývají, spousta šikovných agentur pro takového klienta místo najde. Jeden by totiž mohl nabýt pocitu, že u nás, ačkoli se hraje o dny a firmy už propouštějí, má všechno jakýsi pomalý spád a podivný komunikační spletenec.

Snad se nečeká, že šampioni ze skupiny COVID19CZ vyřeší i tohle…