skip to main content
Český byznys

Politici se konečně dohodli. Od zítřka si mohou malá eseróčka říct až o 45 tisíc korun

1 minuta čtení

Malé firmy s ručením omezeným, které poškodila pandemie a s ní spojená opatření, se dočkaly. Od čtvrtka si konečně budou moct zažádat o státní podporu. Stejně jako OSVČ jim náleží denní příspěvek 500 korun. Ve středu to napodruhé schválila Poslanecká sněmovna.

Poslanci o příspěvku pro malá eseróčka hlasovali znovu, neboť jim vládní návrh se zamítavým postojem vrátili v polovině května senátoři. Ti sice nebyli proti samotné podpoře podnikatelů, nelíbilo se jim však, že částečným zdrojem peněz pro kompenzační bonus měly být obecní a krajské rozpočty. Samosprávy by tím přišly o miliardy korun.

Výpadek příjmů chce vláda obcím a krajům nahradit dotacemi na investice.

Horní komora parlamentu proto navrhovala, aby podpora šla výhradně ze státní kasy. To ovšem Sněmovna po bezmála devítihodinové bouřlivé diskusi, která začala již v úterý odpoledne a pokračovala ve středu ráno, přehlasovala. Vláda chce výpadek příjmů obcím a krajům nahradit dotacemi na investice.

Reklama

Podle ministryně financí Aleny Schillerové by žádost o podporu měla být stejná jako v případě OSVČ. Postačí vyplnit formulář na stránkách finanční správy a podepsat čestné prohlášení. Zájemci o příspěvek ovšem musí splnit následující podmínky: nevykonávat současně jiné zaměstnání, nečerpat podporu jako OSVČ, nepobírat na sebe peníze z programu Antivirus a nemít společnost v úpadku či likvidaci.

Žádost o kompenzační bonus 500 korun denně lze podávat zpětně za období od 12. března do 8. června. Celkem si tak malé firmy s ručením omezeným mohou přijít až na 44 500 korun.

Peníze začne finanční správa vyplácet záhy poté, co zákon podepíše prezident. Stát by se tak mohlo ještě tento týden.

Reklama
Reklama
Reklama