Vždy připraven! Ano, víme, že je ještě docela teplý podzim, ale ještě než klesnou teploty pod nulu, máme pro vás tipy, jak se na nadcházející období připravit a užít si ho. 

Na konci října jsme si přeřídili hodinky z letního času na zimní. Sice jsme si o hodinu víc přispali, ale odcházet z práce za tmy a za chvíli už i vstávat do práce za tmy nám na dobré náladě nepřidá. S tím, jak si zimní období užít, a ne ho jen přežít, mohou pomoci výsledky výzkumu studentky Stanfordu Kari Leibowitz, která strávila necelý rok na severu Norska. 

Slunce tu během polární noci, která trvá od listopadu do ledna, téměř nevychází. Tamní obyvatelé ale nejsou mrzutí, úzkostliví nebo netrpí depresemi. Slovo deprese Norové vůbec nemají ve slovníku. Zimu totiž nevnímají jako něco, co musí přečkat, ale jako období, které přináší plno radostných příležitostí.

Čím se u nich ještě můžeme inspirovat, abychom zimu vnímali pozitivně a netěšili se už zas na jaro?

Neexistuje špatné počasí, jen špatně zvolené oblečení. To je základní pravidlo, díky kterému si zimu užijete naplno. Pořádně teplý svetr a kabát, vlněná šála a čepice vám dopřejí nejen dobrou tepelnou izolaci, ale dost možná i pocit pohodlí a komfortu.

Norové mají pro své pohodlí svůj vlastní výraz „koselig“, což v češtině znamený útulný. Zůstat doma a zachumlat se do deky, zapálit svíčky nebo oheň v krbu, popíjet svařák je oblíbená činnost, při které si Norové libují.

Podle Kari Leibowitz je ale nejdůležitější přestat vnímat období zimy negativně a naladit se na pozitivní myšlení. Nastavit si mysl můžeme jednoduchými tipy.

Díky zimě si po celý den můžeme vychutnávat svůj oblíbený čaj, třeba s mlékem a medem, punč nebo horkou čokoládu. Popíjení horkých nápojů také můžeme spojit s procházkou s kamarády, kolegy nebo rodinou a vyrazit třeba na trhy. A těšit se v zimě, když napadne sníh, můžeme i na lyžování, bobování nebo stavění sněhuláka. 

Máte další osvědčené tipy, jak si zimní dny užít? Napište nám na Facebooku do skupiny Jak být lepší.