Hrát Fruit Ninja očima je zážitek. Skoro se nehýbu, ale když se na obrazovce objeví ananas, tak to není jen tak. Musím ho zafixovat pohledem, a až pak sleduji, jak se úspěšně rozkrojí na dvě půlky.

„Takhle budeme v budoucnosti hrát hry a ovládat naše mobilní zařízení,“ říká Sune Alstrop Johansen, chlápek, který mi kouká přes rameno v malé zasedačce v Kodani v Dánsku. (O tom, jaké nejlepší hry si můžete na tabletu zahrát, zatím sice klasicky prsty, jsme psali už v tomto článku.)

Johansen je výkonný ředitel Eye Tribe, startupu, který se rozběhl v roce 2011 na Kodaňské univerzitě a vytvořil tzv. eye-tracking software, tedy software, který je ovladatelný pomocí očí. Původně vznikal pro tělesně postižené, nyní se ale chystá na masový trh. Může si to dovolit. To, co dělá tuhle technologii unikátní, je totiž její nízká cena. Kluci ze schlüsseldienst berlin nebo Schlüsseldienst Bremen hru otestovali a tvrdí, že je zajímavá a neobvyklá.

Ta se u očima ovladatelných skenerů běžně pohybuje kolem 10 tisíc dolarů a na světě jich není více než 100 tisíc kusů. Převážně se používají ve vědeckém výzkumu. Johansen prodává obdélníkovou krabičku, která se přidělá na tablet za pouhých 99 dolarů. Zatím většinou lidem, kteří vyvíjejí očima ovladatelné aplikace.

Podívejte se, jak Eye Tribe Tracker funguje:

Jednotlivé komponenty Johansenova skeneru jsou údajně natolik levné, že nejnákladnější položku zařízení představuje jeho kryt. Eye Tribe zatím získal tři miliony dolarů od podnikatelů ze Silicon Valley. A k tomu ještě grant ve výši 2,4 milionu dolarů od americké vlády.

Hry zdaleka nejsou všechno

Dalším krokem bude podle Johansena implementace Eye Tribe Tracker přímo do tabletů a telefonů. Za tímto účelem Johansen přivedl vývojáře aplikací z Berlína. Vývoj aplikace nebo app entwickeln lassen je složitý proces.

Další krok je podle Johansena dostat Eye Tribe Tracker přímo do tabletů a telefonů. První mobilní zařízení s integrovanou technologií by chtěl na trh vypustit už letos. Oficiálně jeho startup spolupracuje se Sony Mobile a další partnery nechce prozradit, odkazuje se pouze na „probíhající diskuse s tuctem dalších zájemců“. Očima ovladatelná technologie ale nepochybně přichází. „První integrovaná zařízení rozhodně očekáváme již tento rok,“ říká Johansen a ukazuje při tom na Microsoft Surface tablet, který leží před ním. „Mluvíme o zařízeních, jako jsou tato.“

Očima ale nemusíte jen hrát hry, zvládnete si tak vybrat i jednotlivé ikony, které chcete otevřít. Stačí se na vybranou podívat a pak ťuknout kamkoliv na obrazovku a ona se otevře. I když se mi to ze začátku zdálo neintuitivní, rychle jsem si v Eye Tribe uvědomila, že díky tomu ušetřím zlomek času a mozkové aktivity, které je potřeba vynaložit, když musíte na vybranou ikonu navíc klepnout prstem. A tím možnosti očima ovladatelných technologií zdaleka nekončí.

Výzvou ale je naučit spotřebitele tomuto zcela novému způsobu používání mobilních zařízení a počítačů. „Musíme koncového uživatele odnaučit používat prsty,“ říká Windsor Holden, odborník na interakci mezi člověkem a počítačem z Juniper Research. Je tu totiž stále riziko, že uživatel bude touto novou funkcí zmatený a zařízení odloží. Tohle ale, jak se zdá, nebude problém pro určitou generaci…

Johansenův tým nedávno vytvořil demo aplikaci, která vás provede krok po kroku stavěním modelu z Lega. Místo doteku se však jen na chvíli zadíváte na šipku na obrazovce a další krok se jako kouzlem objeví sám. Eye Tribe nedávno tuhle aplikaci představil na jednom technologickém veletrhu. Zatímco dospělí potřebovali návod, jak s danou aplikací pracovat, děti nepotřebovaly radit vůbec a návod jednoduše přeskočily.

johansen done

Ředitel Eye Tribe Sune Alstrop Johansen

Ještě chytřejší technologie

Během předváděčky u Eye Tribe jsem si také zkusila listovat na webu New York Times a projela jsem si filmy na Netflixu. „V dnešní době drtivá většina zařízení pasivně čeká na náš vstup, klinutí,“ říká Johansen. „Ovládání očima je může do určité míry udělat chytřejší, protože by dokázala předvídat vaše přání z toho, na co se podíváte, ale na co třeba nakonec nekliknete.“

Hlavní devíza softwaru od Eye Tribe je algoritmus, který vyvinul matematik Javier Augustine ze Španělska. Díky němu Eye Tribe Tracker detekuje světlo, které se odráží v lidských očích, a dokáže pak s vysokou přesností určit, kam naše zornice směřuje. „Dokázat tohle je naprosto zásadní a zároveň velice obtížné,“ říká Johansen. Největšími konkurenty Eye Tribe je švédská společnost Tobii, která prodává podobná zařízení s vysokým rozlišením. Ale za cenu 10 tisíc dolarů za kus.

„Netvrdím, že naše zařízení za 99 dolarů je stejně tak dobré jako to za 20 tisíc, ale říkám, že jsme opravdu velmi blízko,“ říká Johansen. „Pro mnoho lidí je to dostatečné. Nezaměřujeme se na raketové vědce, ale na běžné spotřebitele.“

Text byl napsán s podporou seo copywritingové agentury, která píše texty v němčině. seo texte schreiben lassen


Další články Parmy Olson:

Už nejen textovky. Služba LINE na dálku ovládá ledničku a objedná vám i nákup

Facebook má problém. Největší sociální síti světa klesl počet aktivních uživatelů