Vzpomínáte na létající motorku Siriuse Blacka v Harrym Potterovi? Nebo na Speeder Bike z Hvězdných válek? Jestli jste po takové mašině zatoužili, možná si vyberete z následujících návrhů, které podle všeho nepatří do až tak vzdálené budoucnosti. Některé z nich jsou sice zatím jen odvážnými vizemi, ale některé zřejmě už brzy půjdou do výroby.

Podívejte se na stroje budoucnosti těch nejlepších designérů. Minimálně jeden z nich má stanovenou i cenu, pohybuje se kolem dvou milionů korun.

Jetscooter, autor Norio Fujikawa

jet-scooter1

Skútr-vznášedlo návrháře Noria Fujikawy, kreativního ředitele sanfranciských Astro Studios, vám vezme dech. Zatím jde čistě o vývojový prototyp, ale není vyloučeno, že se jednou stane na silnicích skutečností. „Jako dítě jsem hodně sledoval manga, anime, fantasy filmy a jejich úžasné umělecké vize hodně ovlivnily mou představivost, design i ilustrace. Létající dopravní prostředky mě fascinovaly vždycky, takže když jsem začal jezdit na motorce, bylo přirozené tyto dvě ideje spojit,“ vysvětluje Fujikawa.

jet-bike1


Moonrider Flying Bike, autor Marko Luković

Srbský průmyslový designér Marko Luković a jeho tým úspěšně působí v mnoha oborech od grafického přes průmyslový design po 3D modely. Jeho Moonrider Flying Bike jako by vypadl z vědeckofantastického filmu. Navíc je na elektrický pohon a vpředu má solární panely.

MOONRIDER dva

„Jako moderní skútry by létající motorky skvěle vyhovovaly obyvatelům velkoměst, kterým by ulehčily cestování do práce,“ tvrdí Luković, který se inspiroval na mnoha místech od segwayů po aerodynamiku včely. Svou motorku ale vidí i ve službách policie nebo armády. „Plazmové motory už se vyvíjejí a měly by být mnohem výkonnější než nynější letecké motory. Takže v budoucnosti budou mít dost síly na to, aby dostaly dopravní prostředek do vzduchu.“


Jetbike, autor Dario Cavaliere

jetbike druhy

Ohromující design Jetbiku Daria Cavaliera je prototyp poháněný leteckým motorem – což je zřejmé z množství energie potřebné ke vznesení vozidla a jeho udržení ve vzduchu. Vpředu je chladicí systém a pod motorem antigravitační systém. Stabilitu zajišťují čtyři tlumiče na trupu a po stranách. Řidič zahýbá vyvážením těla na danou stranu, zrychluje a brzdí řídítky. Se solárním nebo elektromotorem bude i ekologický a levnější než auto, uvažuje Cavaliere.


Hoverbike, autor Chris Malloy

Tohle je vážné. Britská společnost Malloy Aeronautics, kterou založil Chris Malloy, bude spolupracovat s dodavatelem americké armády SURVICE na nové třídě taktických průzkumných vozítek, která by měla být dostupná během tří až pěti let. Původní Hoverbike postavil Chris Malloy ještě ve své garáži na předměstí Sydney. Co začalo jako koníček, rychle přerostlo do regulérní komerční aktivity se zájemci od univerzit přes zemědělce a vědce po armádu i civilní sektor.

hoverbike

„Zkombinovali jsme jednoduchost motorky a svobodu vrtulníku,“ popisuje Malloy. Hoverbike létá jako kvadrokoptéra a měl by nahradit lehké jedno- či dvoumístné vrtulníky jako Robinson R22 a umožnit provádět ze vzduchu operace jako třeba shánění velkých stád dobytka nebo letecký průzkum. „Existující trh se může otevřít mnoha zákazníkům, kteří si nemohli dovolit náklady spojené s vlastnictvím helikoptéry,“ tvrdí Malloy.


Machine_Fly Bike, autor Gonzalo Guerrero

Flying-Bike-dva

Luxusní kousek se stříbrnou rukojetí a žlutými tlačítky kontrastuje s černí a červení trupu motorky, kterou pohání výfuková trubka. Design vychází ze současných těžkých motorek. Nemá přední světla ani brzdy, takže jde spíš o model než o realisticky míněný dopravní prostředek.


Flike Motorbike

flike

Flike je trikoptéra s elektrickým/hybridním pohonem, unese až 100 kilogramů váhy a lze ji pilotovat buď ručně, nebo pomocí dálkového ovládání. Flike pochází z interního výzkumného projektu největšího maďarského institutu aplikovaného výzkumu. S vývojem prototypu začala i práce na životaschopném komerčním projektu. Flike se teď vyvíjí jako produkt určený pro trh, i když „flikování“ bude kvůli otevřenému designu určitě vyžadovat trochu odvahy.


Aero-X-bike

aero x

Dopravní prostředek, který má veřejnosti zpřístupnit létání v nízkých výškách. Létá až ve výšce tři metry nad zemí rychlostí kolem 70 km/hod. Nic podobného jste neviděli. Vznášedlo, které lze řídit jako terénní motorku. Můžete ho používat jako záchranáři, k ochraně hranic, při živelních pohromách, ke vzdušnému zemědělství, jako průzkumníka. Navádění je intuitivní a naučíte se to za víkend. Reaguje na pohyb těla podobně jako motocykl a je vybaven spolehlivým rotačním motorem. (Cena 85 000 dolarů, tedy asi dva miliony korun).

Autor: Jim Dobson