skip to main content
Technologie

Zapomeňte na ploché dotykové displeje. Budoucnost je hrbolatá!

2 minuty čtení

Plastická klávesnice přímo na displeji – ano, čtete dobře – přesně to umí vytvořit nový obal Phorm, se kterým nyní přichází kalifornská společnost Tactus Technology. Zatím bude dostupný jen pro iPad Mini, ale to má být jen začátek.

Jak to funguje? Phorm je v podstatě standardní obal, který má přední průhlednou a zadní pevnou část. Na ní je ale posuvné tlačítko, které ovládá přední díl. Když ho zapnete, tak nad dotykovou klávesnicí vyskáčou drobné hrbolky, které musíte opravdu zmáčknout, abyste nějaké písmenko napsali. Pokud je Phorm vypnutý, je displej hladký. Tak jak to všichni známe.

Celé kouzlo spočívá v tom, že v obalu je schovaný zásobník s blíže tekutinou, kterou obal po zapnutí začne vrstvami plastu protlačovat vzhůru, až vznikne požadovaný hrbolek. Respektive hrbolky.

V testech, které Tactus s Phormem dělal, se údajně ukázalo, že díky hrbolkům je na napsání zprávy potřeba o čtvrtinu méně času, než když píšete na plochém displeji, a 70 procent těch, kteří Phorm testovali, prý řeklo, že jim dává přednost před klasickým displejem.

knoflík nákres done

„To, že klávesy cítíte, přináší skutečnou změnu,“ řekl k testům ředitel a spoluzakladatel Tactusu Craig Ciesla. „Faktem je, že hmatový vjem při psaní zlepšuje jemnou motoriku uživatele. I proto se už tak dlouho drží mechanické klávesnice, a proto jsme se my rozhodli vybudovat Tactus – chceme uživatelům dotykových zařízení vrátit hmatový vjem při psaní.“

Phorm je ve vývoji už devět měsíců a designovala ho Ammunition Group, tedy firma, která se proslavila prací na sluchátkách Beats. Na rozdíl od Bluetooth klávesnice nebude Phorm potřebovat baterii. Na trh by se měl dostat v létě a v předprodeji ho seženete za 100 dolarů, v běžné distribuci za 150. Za šest měsíců má společnost v plánu začít prodávat Phorm také pro iPhone 6+.

Reklama

phorm dva done

Phorm by ale mohl být jen začátek. V Tactusu by totiž rádi svou hrbolkovou technologii zabudovali přímo do dotykových displejů. Prozatím ale padlo rozhodnutí začít vyrábět Phorm ve velkém a počkat, jaký o něj bude zájem. Tenhle postup má i ryze praktické důvody: spousta lidí už iPady má a spíš si pořídí obal než nový iPad. „Stále se zaměřujeme na výrobce dotykových zařízení, ale před devíti měsíci nám došlo, že máme jasnou příležitost oslovit již existující uživatele,“ řekl Ciesla. Společnost očekává, že se její technologie začne na dotykových zařízeních ve větším objevovat v roce 2016.


O nových technologiích čtěte na Forbes.cz i tohle:

Revoluční vychytávky, které změní život v blízké budoucnosti

Boty vyrábějí za chůze elektřinu. A samy si zavážou tkaničky

 

Reklama
Reklama
Reklama