Dříve bylo běžným svatebním darem rovnou celé hospodářství, chalupa nebo alespoň kompletní jídelní servis. Tomu odzvonilo, stejně jako hromadění žehliček a tyčových mixérů. Otázky ale zůstávají. Jak vybrat svatební dar? Platí i při darování nějaká pravidla? Kolik by měl stát a jak vlastně obdarovat člověka, který „všechno“ má?

Vybrat dárek není jednoduché, a pokud se snažíte potěšit dva lidi zároveň, balancujete na hranici nemožného. I přesto se ale dají najít dary, které budoucí manžele mile překvapí. A pak – je tu vždy možnost darovat peníze a kreativitu zapojit až při vymýšlení originálního balení.

„Nastávající manželé preferují spíše symbolické věcné dary, které samozřejmě doplňuje finanční obnos, ať už na svatební cestu, či bydlení. Berou se nejčastěji lidé, kteří spolu přece jen už sdílejí domácnost, takže dary jako kávovar nebo jiné vybavení namístě nejsou,“ říká Veronika Šedivá ze svatebního studia Yes & Yes a dodává, že darování svatebních darů nemá žádná striktní pravidla.

Trend vytváření svatebních seznamů je na ústupu a nejspolehlivějším vodítkem pro výběr zůstává životní styl dvojice, jak dobře se znáte a kolik chcete investovat. Mimochodem, když už jsme u investic – jaká je adekvátní cena daru? Pokud nahlížíme ryze z praktického hlediska, rodiny nastávajících připravují svým hostům velkolepý večírek, aby na jejich vstup do společného života dlouho nezapomněli. Část investice se jim pak zpravidla vrací ve finančních darech od svatebčanů. Pokud se rozhodnete věnovat jako dárek peníze, zapomeňte na bílou obálku a připravte si stylové nebo zajímavé balení. Jestli kromě peněz chcete dát i něco k tomu, tady máte pár tipů.

Nejen cestovatele potěší pozvánka ven z města – vouchery na cesty, ať už po České republice, nebo do zahraničí jsou oblíbeným řešením dárku nejen ke svatbě. Vyhledávané jsou pobyty ve srubu v korunách stromů, v boutique hotelech, starém mlýně nebo rovnou na zámku. Vyberou si příznivci každého stylu cestování, milovníci vína, luxusního prostředí i chybějícího telefonního signálu.

Pokud chcete přece jen potěšit věcným darem a třeba se podržet tradičního porcelánu, můžete sáhnout po tvorbě českých designérů. Porcelánová mísa, cukřenka nebo terina od značky Maestrokatastrof je vkusnou a originální volbou, která navíc symbolizuje společný čas strávený u stolu.

Motivy se symbolem lásky nabízí také Jakub Berdych Karpelis a jeho vázy Unnamed, Rony Plesl a sklenice Love nebo studio Dechem a jejich Poppy Red červená bandaska.

Zážitky jsou oblíbené mezi dárky už řadu let, momentálně vedou ty spojené s jídlem, pitím či ruční výrobou a přírodou. Zvolte společný kurz přípravy asijské kuchyně, kávového rituálu nebo třeba květinový workshoppředplatné od Loukykvět, které zajistí, že jejich vázy budou plné po celý rok.

Máte pocit, že věcný dar byste netrefili a beztak dvojice již má vše, po čem kdy toužila? Věnujte jménem manželů obnos peněz na charitu, darujete dobrý pocit, ať už podpoříte azylový dům, čištění oceánu, dětské centrum, nebo obnovení deštných pralesů (samozřejmě podle předpokládané preference nevěsty a ženicha).

Finální třešničkou, která by měla doprovodit každý dárek, je přání, do kterého napíšete svůj osobní vzkaz a věnování. Ve chvíli, kdy máte dar nachystaný, zbývá jediné – komu a kdy ho na svatbě dát. Podle tradice se o dary na svatbě stará matka nevěsty, případně hledejte místo označené k umístění darů – často bývá v blízkosti sálu, kde probíhá občerstvení. Nedávejte dar do ruky nevěstě či ženichovi, ačkoli se jedná o milou pozornost, jejich myšlenky jsou určitě úplně jinde.