skip to main content
Jak být lepší

Zastavte se a nedělejte chvilku vůbec nic

1 minuta čtení

Obvykle vám radíme, jak být výkonnější a produktivnější. Dnes pro vás ale máme přesně opačný úkol: zkuste chvíli nedělat vůbec nic. 

Mnoho průzkumů ukazuje, že pokud při práci neodpočíváte, je celé vaše snažení kontraproduktivní – mozková kapacita není nevyčerpatelná, a abyste fungovali efektivně, musíte hlavě občas dopřát pauzu.

Holanďané jí říkají niksen. Je to čas, který strávíte prostě jen tím, že jste. Bez předem připraveného plánu, bez naplánované aktivity. V praxi to může vypadat třeba tak, že jen tak sedíte na gauči, pozorujete ruch za okny vaší kanceláře nebo jen tak posloucháte hrající hudbu.

Pozor ale! Nezaměňujte nečinnost s leností nebo prokrastinací. Užívat si přítomného okamžiku, aniž by vás cokoli rušilo a aniž byste cokoli dělali, ve výsledku může vaši pracovní produktivitu zvýšit. Zároveň vás tato zahálka může přivést na zajímavé nápady nebo kreativní řešení.

Jak niksen aplikovat v praxi? Všímejte si okamžiků, kdy v práci/doma jedete na autopilota, protože váš mozek už nestíhá. To je přesně ta chvíle, kdy byste si měli udělat na niksen čas. Klidně si přestávku dejte do svého pracovního kalendáře, a jakmile na ni přijde čas, nedělejte nic.

Možná vám to bude ze začátku připadat divné a nepříjemné, zkuste ale vydržet. Stačí klidně jen pět nebo deset minut, stejně jako třeba cvičení je totiž odpočívání otázkou tréninku. Tak se nadechněte, vypněte všechna rušivá zařízení, jako jsou telefony nebo počítače, a nedělejte zkrátka vůbec nic.

Jak to šlo, nám dejte vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině.