skip to main content
Byznys

Zavírá továrny a ruší letecké linky. Jak koronavirus ovlivňuje byznys?

2 minuty čtení

Koronavirus zabil 500 lidí, nakažených je k dnešnímu dni dalších zhruba 25 tisíc osob. Aktuální čísla můžete sledovat tady Virus se ale samozřejmě dotýká i byznysu. O problémech Tesly, která musela na příkaz čínské vlády dočasně zavřít svoji nově zprovozněnou továrnu v Šanghaji, už jsme ve Forbesu psali.

Teď se k firmě Elona Muska přidává i třetí největší automobilka světa Hyundai. Ta v pátek zastaví výrobu v Jižní Koreji, protože má kvůli viru potíže získat některé díly dodávané z Číny. Hyundai je prvním výrobcem aut, který kvůli koronaviru přerušuje výrobu mimo Čínu. Některé výrobní linky se znovu rozjedou 11. února.

Přímo v Číně je pochopitelně situace vážnější. Kromě Tesly zastavila provoz i americká automobilka Ford Motor, francouzská PSA Group a japonští výrobci Nissan a Honda.

Reklama

Problémy mají i letecké společnosti, které ruší linky do Číny a z Číny. Všechny nebo některé lety do pevninské Číny stoply společnosti United Airlines, American Airlines, Air Canada, Lufthansa, Cathay Pacific či Finnair. Rezervaci přímých letů do Pekingu a Šanghaje zastavily až do března také British Airways.

Aktuální pokles poptávky – společně se zaváděním vlastních bezpečnostních standardů – nutí společnosti rušit lety a počítat ztráty. Analytici odhadují, že pro společnosti jako United Airlines, American Airlines nebo Air Canada představují lety do Číny dvě až šest procent z celkových objemů příjmů.

Koronavirus a jeho ekonomický dopad ovlivňují i čínské burzy. Ty se v pondělí po dlouhé pauze, kdy byly přes týden uzavřené kvůli oslavám lunárního Nového roku, propadly dle agentury AFP skoro o devět procent.

Index S&P 500 drží jen tři procenta pod dlouhodobým maximem. Když vezmeme v potaz ještě solidní ekonomická data a pozitivní prognózy pro většinu rizikových faktorů, dojdeme k závěru, že i trh by měl koronavirus ustát. A investoři mohou z dlouhodobého hlediska zůstat klidní.

Koronavirus ale útočí především z titulků. A tak vzniká leckdy až zbytečná hysterie, kvůli které poličky s rouškami v lékárnách zejí prázdnotou a jsou hojně vykoupené. Vyplývá to z vyjádření lékárenských řetězců. Je ale důležité říct, že roušky nechrání před onemocněním. Jsou určeny nemocným, aby nemoc nepřenášeli.

Reklama
Reklama
Reklama