skip to main content
Jak být lepší

Zažijte město jinak. S kostkou v ruce

1 minuta čtení

Jste už znuděni z klasických procházek pro městě? Tak vyzkoušejte jednu z metod psychogeografie, tedy oboru zabývajícího se vztahem a chováním člověka, urbánního prostoru města a okolního prostředí.

O co jde? Vezměte si na procházku hrací kostku, a jakmile potkáte rozcestník, křižovatku nebo odbočku do jiné ulice, hoďte si a nechte svou další trasu náhodě.

Pravidla jsou následující: Pokud hodíte čísla 1 a 2, odbočíte doleva, pokud čísla 3 a 4, budete pokračovat rovně, čísla 5 a 6 vás pošlou doprava. Pokud křižovatka nemá ideální větvení do „téčka“, řiďte se následujícími pravidly:

Jakmile narazíte na odbočku, na které můžete pokračovat jen vpravo nebo vlevo, čísla 1–3 váš pošlou za levou rukou, zbytek čísel za pravou. Pokud můžete na křižovatce odbočit jen vpravo nebo pokračovat rovně, s čísly 5 a 6 odbočte, s ostatními pokračujte.

Jestli narazíte na rozcestník, na kterém je možné jen pokračovat nebo jít vlevo, s čísly 1 a 2 zahněte, s ostatními naopak pokračujte přímo. Otočit se není povoleno. Jen v případě, že narazíte na slepou ulici, ze které jinak není cesty zpět.

Až dojdete na místo, kde se vám bude líbit, kostku schovejte a užijte si nově objevený prostor. Protože o nic jiného nejde – narušit rutinu, stereotyp a nalézt v nám blízkém prostředí něco neznámého. 

Kam jste došli, nám napište (a vyfoťte) na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině.