Po Česku se rozmístí desítky automatů na roušky, respirátory, ochranné rukavice a dezinfekční gely. Stojí za nimi česká společnost Batist Medical. „Chceme se dostat blíž k veřejnosti a pomoct chránit její zdraví,“ vysvětluje Tomáš Mertlík, majitel firmy, která se zabývá výrobou a dodáváním zdravotnického materiálu pro nemocnice. 

Prvních devět automatů funguje od tohoto týdne v Brně, příští týden se objeví také v Ostravě a v Karlových Varech. Firma předpokládá, že budou následovat i další velká města včetně Prahy. „V několika dalších městech jsme předložili nabídku a čekáme na zpětnou vazbu,“ říká obchodní ředitel Batistu Pavel Doubrava. Firma pro provoz automatů potřebuje jen připojení na elektřinu a povolení od města. 

Pro Batist samotný ovšem novinka v podobě automatů, ve kterých se budou prodávat například základní třívrstvé roušky za 20 korun, nebude mít velký byznysový přínos. „Budeme spokojeni, když nám prodeje pokryjí náklady za pronájem a údržbu automatů. Naším cílem je zajistit co nejlepší dostupnost ochranných prostředků pro všechny,“ dodává Doubrava s tím, že firma je připravená rozmístit v českých městech přes sto automatů. Hodnota jednoho takového automatu přitom překračuje 300 tisíc korun. 

Toho, že by dnes tolik žádané roušky nebo třeba dezinfekční gely došly a automaty byly brzy prázdné, se v Batistu nebojí. Počítají s tím, že se budou několikrát denně doplňovat. V nabídce budou i prémiové ústenky Nano Fibre Mask s filtrem z nanovláken, které v Batistu vyvinuli v reakci na koronavirovou epidemii. 

Kde se přesně automaty v jednotlivých městech objeví, záleží především na místním vedení. „Vybíráme s městy nejfrekventovanější místa, aby produkty byly dostupné pro co největší počet obyvatel,“ vysvětluje Tomáš Mertlík. V Brně tak jsou automaty například u autobusového nádraží Grand nebo na Ústředním autobusovém nádraží Zvonařka. „V této nelehké situaci vítám všechny možnosti, jak se lidé mohou dostat k ochranným pomůckám, které přispějí ke snížení rizika nákazy,“ uvedla k tomu primátorka města Brna Markéta Vaňková. 

Automaty na roušky (a další vybavení) od Batistu nejsou ale tak úplně novinkou. S podobným nápadem (byť ve zcela jiném měřítku) přišla firma Foodex, která už před několika dny v automatu ve Vyškově nahradila sladkosti – tedy své klasické zboží v automatech – za ručně šité roušky. Prvních 1800 kusů se vyprodalo během pouhé hodiny. 

Batist Medical, který má výrobní závod v Červeném Kostelci na Náchodsku, měsíčně vyrobí vedle řady dalších výrobků okolo milionu roušek. Za poslední měsíc přijal padesátku nových pracovníků a spustil nepřetržitý provoz. 

Ani to ovšem současné poptávce zdaleka nestačí, a proto se rozhodl zvýšit výrobní kapacitu nákupem třetí výrobní linky. Na konci května by tak celková kapacita výroby jednorázových roušek měla dosáhnout třech milionů kusů měsíčně.

Na začátku roku firma, která má dceřinné společnosti například v Německu, Španělsku a Portugalsku, počítala s tím, že by se její letošní obrat mohl pohybovat okolo jedné miliardy korun. Jak s plány současná pandemie zahýbe se však neodvažuje odhadovat.