Předpovědi o klesajících cenách nemovitostí v důsledku pandemie se nenaplňují. Podle dat developerských společností Trigema, Skanska a Central Group došlo v prvním pololetí letošního roku naopak k meziročnímu nárůstu ceny novostaveb o 6,1 procenta. Platí se rekordních 108 tisíc korun za metr čtvereční a jedinou oblastí, kde se cena vejde pod sto tisíc, je pouze Praha 9.

Realitní kancelář Svoboda & Williams hlásí obdobnou situaci i v prémiovém segmentu, kde se na základě firemního vzorku cena vyšplhala na 123 500 korun za metr čtvereční, což představuje více než osmiprocentní nárůst.

Důvodů se do něj údajně promítá hned několik, a to od nízkých úrokových sazeb přes zrušení daně z nabytí nemovitosti až k investorům hledajícím „bezpečný přístav“. Poté je tu samozřejmě věčné téma, a to zdlouhavý byrokratický proces, který je podle mnohých hlavním motorem dlouhodobého zdražování.

„Když trvá získat stavební povolení pět a více let, výsledný dům jednak zastará, ale především může být až o třetinu dražší, protože za tu dobu stoupla cena stavebních prací. Délka stavebního řízení nás z pohledu České republiky jako celku v součtu připravila o desítky miliard korun,“ komentoval situaci na začátku letošního roku předseda České komory architektů Jan Kasl.

Ke Kaslovi se přidává i ředitelka Central Group Michaela Tomášková, podle které nedosáhne hlavní město při současném tempu povolování za celý rok ani na polovinu potřebných bytů.

„Ceny proto rychle rostou i v lokalitách, které byly dříve méně atraktivní. Už to není o tom bydlet v centru versus na okraji, ale o tom vůbec bydlet v Praze. Dokud se nezačne významně rychleji povolovat, alespoň 10 tisíc nových jednotek ročně, tak se situace nezlepší,“ přibližuje Tomášková.

Šílené úřední kolečko by měl částečně zrychlit nový stavební zákon, který podle ministerstva pro místní rozvoj reálně nabyde účinnosti v polovině roku 2023. I vzhledem k výše zmíněnému pak nabírá na významu nájemní bydlení, kdy jen v následujících dvou letech v Praze vznikne hned několik nájemních projektů – například od Trigemy v Karlíně, od Sekyra Group na Smíchově či od Finepu na Barrandově.