Jako jedna z prvních soukromých zdravotnických zařízení zatáhla za brzdu. Největší síť zubních ordinací v Česku, skupina Czech Dental Holding, za kterou stojí miliardář Oldřich Šlemr, od pondělí nechala zavřené na čtyři desítky svých ordinací.

Zubaři patří z povahy své práce k ohroženým skupinám, přestože nošení roušek je u nich standardem. I je totiž tíží nedostatek ochranných pomůcek a jiného zdravotnického materiálu.

Šéf skupiny František Tregler, který dříve pracoval pro Andreje Babiše i Marka Dospivu, vysvětluje opatření, jež firma zavádí.      

Uzavřeli jste provoz vašich klinik. Kterých zařízení se to přesně týká? Kolika ordinací, lékařů a sester?

Museli jsme omezit provoz, protože nemůžeme vědomě vystavit zaměstnance a následně pacienty riziku poškození zdraví. Nemáme od vlády ani ministerstva žádné metodické pokyny, ale v našem oboru je riziko přenosu obrovské a nelze s ním hazardovat.

Vydání Forbesu Zázrak

Máme přes 40 ordinací, převážně v Praze a část v Ostravě. Opatření se týká klinik STOMAT, Pštrossova Medical, Dentpro, Elite Dental Prague, Ječná 1, Stomatologie Skalka a VitalDent Plus v Ostravě.

Co je hlavním důvodem pro úplné uzavření?

Přerušili jsme provoz na zubních klinikách z důvodu ochrany personálu a pacientů vzájemně. To slůvko vzájemně bych podtrhl. Při stomatologickém výkonu je vysoké riziko přenosu kapénkových infekcí – při některých výkonech vznikají aerosoly a tam je riziko obrovské.

Abychom mohli efektivně ochránit personál a všechny pacienty, museli bychom mít jistotu, že k přenosu nemohlo dojít. To znamená, že všichni by museli mít ochranné pomůcky: minimálně obličejové masky, brýle atd. Jedná se o lékaře, sestry, dentální hygienisty, ale třeba i recepční. 

Ředitel Czech Dental Holdingu František Tregler pracoval dříve pro Pentu a Hartenberg.

Jak jste na tom se zdravotnickým vybavením, zejména rouškami?

Jsme jedna z největších sítí klinik a tomu odpovídá i naše zdravotnické vybavení. Máme několik tisíc obyčejných roušek, které zdravotníci používají v běžném provozu, je to spotřební materiál. Po přenosu koronaviru do Itálie jsme už v únoru objednali několik set obličejových masek s nanofiltry a brýlemi, stupeň ochrany FFP 3. kategorie. Zatím nám jich dodavatel doručil jen několik desítek kusů. Ve skladech máme asi tisíc respirátorů FFP3 a FFP2 určených pro zubní laboranty.

Je to dost?  

Jakkoli se může zdát, že zásob máme dost, při spuštění plného provozu a nasazení plné FFP3 ochrany na všechny zaměstnance, kteří můžou přijít do styku s infekčním materiálem během výkonu, bychom respirátory vypotřebovali během několika dnů. Pokud se nezmění situace v dodávkách ochranných pomůcek, budeme muset zavést prioritizaci v ošetření.

Odstranění bolesti nebo zánětu bude mít jinou prioritu než běžná prevence, bělení zubů nebo ortodontické ošetření. Tím nijak nechci snižovat uvedené výkony, ale je asi jasné, že tyto nějaký odklad snesou. Nebylo by správné spotřebovat ochranné pomůcky na odložitelné výkony a pak je nemít na akutní a bolestivé případy.  

Jak se zásobujete a jak moc jste závislí na pomoci od státu v této oblasti?

Veškeré dosavadní zásoby jsme dělali naprosto nezávisle na státu, včetně předzásobení. Poslední tři týdny není možné u dodavatelů objednávat žádné roušky, natož respirátory. Dokonce i dříve objednané dodávky byly zrušeny bez náhrady nebo zkráceny.

Nikdo nemohl počítat s tím, že skokově vzroste globální poptávka po FFP3 maskách a respirátorech. Je to zboží, které ještě před dvěma nebo třemi měsíci nikdo tak masově nepoptával. Nedivím se, že ho nikdo v takovém množství nevyráběl ani neměl skladem. Uvidíme, jak dopadne situace poté, co se do zásobování vložila vláda. Prioritní jsou ale podle mě praktičtí lékaři a akutní medicíny.  

Udržujete nějaká oddělení pro akutní případy?

Původně jsme přerušili provoz na tři dny, teď už je nám ale jasné, že budeme zavření minimálně do konce příštího týdne. Na našich klinikách nebyla lékařská pohotovostní služba. Objednaní pacienti budou přeobjednáni na náhradní termín.

Jak máte rozdělené zaměstnance? Jsou všichni doma, nebo některé necháváte v zařízeních?

Zdravotnický personál je doma, administrativní, technický a hospodářský personál je normálně na pracovišti nebo pracuje z domova. Mnozí mají doma děti, tak jsme jim vyšli vstříc. 

Takže se chod klinik úplně nezastavil. Zůstávají některé činnosti beze změny?

Prakticky veškeré účetně-ekonomické a provozní záležitosti lze u nás dělat elektronicky, přes vzdálené připojení. Na klinikách využijeme čas bez pacientů k akceleraci rekonstrukcí ordinací a zázemí, které máme dlohodobě naplánované. 

Zubaři patří k nejohroženějším skupinám, soukromé ordinace zavírají.

Jak moc velký dopad očekáváte na ekonomiku vaší skupiny

Ekonomický dopad bude určitě velký, ale to se týká celé ekonomiky. O to ale teď, myslím, nejde. Primární je ochrana zdraví a správná příprava na to, co nás čeká. Neplánujeme mít zavřeno, dokud nebude nula nemocných koronavirem. To by byla utopie.

Celé odvětví prochází nějakou vynucenou změnou a je lepší na pár dní šlápnout na brzdy, zatnout zuby a připravit se. Tedy pokud to jde. Někteří lidé jsou schopni přijet z problematického regionu, nic nikomu neoznámit a jít třeba na dentální hygienu, protože se jim to teď zrovna časově hodí.

Jak dlouho to můžete vydržet? Jak třeba omezujete náklady, abyste výpadek příjmů zvládli co nejlépe?

Nějaké rezervy máme, ale fungovat několik měsíců bez tržeb, to je teď těžko představitelné. Většina nákladů je fixních, s nimi mnoho neuděláme. Ale například mzdy lékařů se částečně odvíjejí od provedených výkonů, takže to současnou situaci zohlední. Budeme situaci řešit průběžně a přizpůsobovat se jí.