Praha zažila největší bublinkovou bitvu. První champagne battle, v níž 16 vzorků špičkových šampaňských vín hodnotilo 14 špičkových sommeliérů, vyhrálo šampaňské Marie Courtin Concordance Blanc de Noirs Extra Brut 2012.

Champagne battle byla skutečná bitva. Porotci, mezi nimiž byli nejen nejlepší sommeliéři z Česka, ale i vítězové sommeliérských soutěží v Německu či Rakousku, vždy hodnotili naslepo dva vzorky.

Čtěte také: Jahody, smetana a šampaňské chlazené v českém skle. Lasvit oslnil Wimbledon

A do dalšího kola hlasováním poslali ten lepší z nich. Šampaňská se tak musela až do finále probublat klasickým sportovním pavoukem a teprve na závěr večera bylo zveřejněno, o jaké vzorky se vlastně jednalo (viz foto).

„Viděl jsem podobnou soutěž v Mnichově, a tak jsme si s manželkou řekli, že ji uděláme i pro Prahu,“ vysvětluje Karel Němeček, majitel firmy VinoVinoVino a jeden z dovozců champagne, jak se dostala šampaňská bitva na Vinohrady do lehce dekadentního prostoru Royal Theatre.

Do soutěže vína vybírali hlavní dovozci champagne v České republice a o přízeň chuťových buněk proti sobě bojovala ročníková vína velkých prestižních značek i malých vinařství.

„Schválně jsme dali do soutěže známá vína proti growers, jak se říká malým pěstitelům s vlastním vinařstvím,“ říká Němeček. A finále skutečně takové bylo. V posledním kole ochutnávání proti sobě stálo později vítězné Concordance z malého vinařství a prestižní Taittinger 2009 Brut Millesime.

V letošní bublinkové bitvě vyhrálo víno vyrobené z odrůdy Pinot Noir, tedy z červených hroznů. Zvláštností Concordance je, že se v něm nepoužívá vůbec žádná síra, podobných výrobců se najde v Champagne jenom pár. Tohle víno se dá koupit i v Česku a stojí 2045 korun.

Obliba pravého šampaňského, tedy champagne, v Česku rok od roku roste. Loni se k nám dovezlo 387 tisíc lahví. Na první desítku pijáků bublinek z champagne se ale díváme ještě hodně z dálky.

Největšími konzumenty jsou tradičně Britové, kteří vypijí ročně 31 milionů lahví, na každého z nich tak připadá půl lahve ročně. Abychom v bubbles mohli konkurovat Britům, muselo by se u nás vypít pět milionů lahví…

Švédů, kteří patří do první desítky největších pijáků bublin s tím správným jménem, je zhruba tolik jako Čechů – a ročně vypijí skoro tři miliony lahví, tedy desetkrát víc než my. Celkově nám patří 34. místo, hned za Poláky a před Řeky.

Pravé champagne musí, jak bystrý čtenář jistě ví, pocházet jen a pouze z oblasti Champagne. Tam se na 33 tisících hektarech pěstují tři hlavní odrůdy, Pinot Noir, Chardonnay a Meunier, pěstitelů je tam 15 800 a šampaňských domů, kde se víno zpracovává, tři stovky.

Byznys s bublinami měl v roce 2016 hodnotu 4,7 miliardy eur, tedy 122 miliard korun.