Klub cestovatelů na pražském Masarykově nábřeží praská ve švech. Všichni, kteří přišli na přednášku Barbory Pokorné a Lukáše Nápravníka, mají stejný sen. Odjet na Nový Zéland.

Po hodině odchází domů s jasnou vizí a návodem, jak na to. Dozvědí se i detaily – kde levně nakoupit, jak si půjčit auto s plnou nádrží za dolar i třeba to, že novozélandská káva je jedna z nejlepších na světě.

Čtěte také: Moravské zelí na Zélandu. Odjel na druhý konec světa a objevil díru na trhu

Projet napříč zélandskými ostrovy je dnes pro Čechy sice dostupnější než kdy jindy, pořád to ale s sebou nese spoustu zařizování a zjišťování hromady informací. A právě s tím umí poradit Barbora a Lukáš a jejich společnost CzechKiwis.

Před třemi lety se přitom doprostřed Pacifiku odstěhovali za svými původními kariérami a v Aucklandu na severním ostrově se živili jako IT konzultant a farmaceutka v oboru klinických studií.

Po roce je ale korporátní kariéra a život ve velkoměstě unavily. Oba dali výpověď a v autě, ve kterém i bydleli, se vydali na cesty. A právě tady přišla inspirace k vlastnímu nezávislému podnikání.

Kdykoliv jsme na cestách potkali Čechy, ptali se nás, jak si mají založit bankovní účet, měli dotazy ohledně víz, mobilních operátorů. Zajímalo je, i kolik slivovice si mohou na Zéland přivézt, směje se dnes Lukáš. V tu chvíli pochopili, že mají spoustu zkušeností, které mohou sdílet. A tak to zkusili.

Zájem o jejich portál s ucelenými informacemi o Novém Zélandu předčil jejich očekávání. A podnikání se začalo díky poptávce organicky rozvíjet. „Nejdřív to byl jen koníček a web. Pak se lidé začali zajímat o zprostředkování pojištění a letenek, a tak jsme tyto služby přidali a pustili se do toho na plný úvazek, popisují Barbora s Lukášem.

Nabízení letenek a cestovního pojištění je dnes základem jejich poradenského byznysu, který je už nějakou dobu bez problému uživí. Aby se letenky i pojištění naučili vyhledávat opravdu efektivně, absolvovali na to certifikované kurzy a také úzce spolupracují přímo s leteckými společnostmi a pojišťovnami. Provize zpravidla získávají přímo od firem a cestovatelé platí jen za koncový produkt.

Oba přiznávají, že jim místní životní styl i pracovní podmínky vyhovují. Rozjet byznys na Novém Zélandu je podle nich mnohem jednodušší než v Česku. „Když chce někdo podnikat na Zélandu, tak prostě začne. Není potřeba se někde registrovat, jen na konci roku odvedou daně,“ tvrdí.

Většinu roku proto Barbora s Lukášem tráví na druhé straně zeměkoule, kde žijí jako klasičtí digitální nomádi. Aktuálně si třeba pronajímají domek u města Tauranga, které platí za jedno z nejrychleji se rozvíjejících zélandských měst. K jejich práci jim, jak už to tak bývá, stačí počítač a připojení k internetu.

Kancelář by jim byla stejně k ničemu. Rytmus jejich pracovního dne je totiž daný tím, že pracují s klienty a firmami na protilehlých koutech planety. K žádostem od cestovatelů proto zasedají brzy ráno a pozdě večer, i tak jsou ale schopní na dotaz z Česka odpovědět klidně i do hodiny. Volno mají odpoledne, když se v Česku spí a Novozélanďané jsou ještě v práci.

Na několik měsíců se ale každoročně vrací domů do Česka, aby během novozélandské zimy stihli navštívit rodinu, užít si české léto a vedle práce na portálu také pořádat neplacené přednášky pro zájemce o Nový Zéland. Díky nim se o nich dozvídá stále více lidí.

„Hodně Čechů má návštěvu Nového Zélandu stále jako takový svůj sen,“ uzavírají Lukáš s Barborou. „Tak jim ho pomáháme splnit.“