Nejspíš jste si už všimli, že lidé nejsou právě přeborníky v odhalování lhářů. Ani za těch nejlepších podmínek naše schopnost poznat, že nás někdo vodí za nos, není o moc vyšší než náhoda.

Ale situace není beznadějná. Máme pro vás tip, jak můžete šanci, že někoho při lhaní nachytáte, výrazně zvýšit.

Čtěte také: Chcete být šťastnější? Uvědomte si sami sebe. Tady je 7 kroků, jak na to 

Vypůjčili jsme si ho od profesionálů. Tito odborníci si všimli, s využitím poznatků kognitivních věd, že lháře přistihneme nejsnáze, když něčím narušíme jeho předem připravený koncept.

Přetvářka těch, kdo nemluví pravdu, vychází z jejich scénáře smyšleného příběhu. Takže pokud jim pokládáte snadno předvídatelné otázky, servírují odpovědi bez zaváhání.

Do problémů se ale dostanou, když se jich zeptáte na něco, s čím nepočítali. Čím víc je vyvedete z konceptu, tím je pravděpodobnější, že se jejich klamavá konstrukce sesype jako domeček z karet.

A právě tím, jak díky takovému zaváhání odhalit třeba zloděje, se zabývá studie, která vyšla v časopise Plos One.

Výzkumníci zjišťovali osobní údaje od čtyř desítek dobrovolníků. Jedna polovina účastníků odpovídala pravdivě, zatímco ta druhá dostala falešné identity s konkrétními nepravdivými detaily, které se dotyční naučili zpaměti.

Zatímco ti, kteří mluvili pravdu, na nečekané otázky odpovídali zcela automaticky, „lháři“ museli odpovědi nejprve vymyslet a potvrdit si je v kontextu svého vymyšleného příběhu. A to se projevovalo na tom, jak rychle odpovídali.

Výzkumný tým se v dotazníku ptal na věci jasné a snadno zapamatovatelné, ale najednou z ničeho nic nadhodil otázku, která se úplně automaticky zodpovědět nedá. Kupříkladu se vyptávali na národnost, region (Jste Ital? Žijete v Toskánsku?) apod. Znenadání pak ale padla otázka na znamení horoskopu.

Pokud jste tím, za koho se vydáváte, dost pravděpodobně svoje znamení znáte, aniž byste byl nějakým fanouškem astrologie. Ale když neodpovídáte pravdivě sám za sebe, zarazíte se a musíte si to spočítat.

Ukázalo se, že otázka na horoskop byla účinným nástrojem k odhalení klamu. Při porovnání dat o pohybu myši s náročností odpovědi odhalili lháře na 95 procent. A to i v případě, že odpověděli správně. A v testu bylo samozřejmě mnohem více podobně nečekaných otázek, které nepravdivě odpovídajícího respondenta zarazily, a tím i prozradily.

Takže co si z poznatků kognitivních věd ohledně lhaní můžeme odnést? Pokud chceme odhalit lháře, je moment překvapení naším nejlepším spojencem. Když někomu nabouráme jeho vymyšlený scénář, vyvedeme ho tím z konceptu. Ztratí nit, a ačkoli se bude snažit co nejrychleji přijít s odpovědí, vy se zaměřte na detail. Při své analýze se soustřeďte právě na miniaturní časový interval mezi nečekanou otázkou a odpovědí.

Používání této strategie vám samozřejmě nezaručí, že nikdy nesednete nepoctivci na lep, ale každopádně s vyšší pravděpodobností rozpoznáte, jak se věci skutečně mají, než kdybyste si prostě hodili korunou.