Jsou mladí, chytří, bohatí a minimálně si zadali s předlistopadovým režimem. To je desítka nejmladších českých miliardářů z našeho aktuálního žebříčku nejúspěšnějších podnikatelů.

Přinášejí ryzí inspiraci pro všechny ty, kteří mají pocit, že bez privatizace a podnikání v 90. letech už dnes nic velkého začít nelze.

Minimálně pět z nich totiž rozjelo své byznysy s čistým (a prázdným) stolem, na němž stál obvykle jen počítač a nad ním chuť něco stvořit. Příklady?

Aleš Zavoral, jenž vytvořil největší český e-shop Alza a zeleného mimozemšťana, pod jehož vykulenýma očima se loni prodalo zboží za 21 miliard korun. Zapomeňte při tom na nevydělávající internetové obchody, ziskovost Alzy už je nad miliardou korun.

Z e-commerce plyne i jmění pětatřicetiletého Michala Zámce, který vybudoval jednoho z největších online prodejců parfémů v Evropě pod značkou Notino (dříve Parfums.cz).


Seznamte se s top 10 nejmladších českých miliardářů


Nad počítačem v roce 2006 začínal také Martin Hájek, hlavní postava služby Livesport, jež poskytuje rychlý výsledkový servis z desítek sportů do celého světa. Majetek letošního nováčka našeho žebříčku nejúspěšnějších odhadujeme na 7,5 miliardy korun. Pokud bychom chtěli udělat malou výsledkovou listinu, tak za 12 let podnikání přidal ke svému jmění každý rok mírně přes 600 milionů korun.

Jen o dva roky dříve začínal král alternativních energií Jiří Písařík se svou manželkou Hanou, kteří ovládají firmu Bohemia Energy, největšího alternativního dodavatele elektřiny, plynu a dnes i dalších, například finančních, služeb.

Top 10 nejmladších českých miliardářů

Delší podnikatelskou story, ale prakticky totožný věk má dvaačtyřicetiletý Martin Vohánka, kterému patří titulní rozhovor aktuálního Forbesu. Skutečný selfmademan, který bez vysoké školy, ale zato s velkým nasazením postavil službu Eurowag, jež přes palivové karty a další služby pohání každý třetí kamion na českých silnicích. A rozkročil se s ní také do Evropy.

Čtěte také: Nový žebříček nejbohatších Čechů: Babiš chudne, Baudiš mezi dolarovými

Desítka nejmladších ovládá jmění za 116,4 miliardy korun. Vůbec nejmladším českým miliardářem je šestadvacetiletý Michal Strnad, jemuž loni jeho otec Jaroslav svěřil vlastnictví zbrojařsko-průmyslové skupiny Czechoslovak Group, do níž patří i značky, jako je Tatra, Prim či Avia.

„Nejbohatším nejmladším“ z našeho výběru je Daniel Křetínský, který se bez svého vlastního kapitálu a ze startovací pozice právníka/manažera ve skupině J&T dokázal propracovat do žebříčku dolarových miliardářů. Detaily o jeho nekončících trablech s fotbalovou Spartou si můžete přečíst v aktuálním říjnovém čísle Forbesu, které se právě začíná prodávat.