Aktuální vydání magazínu Forbes

Přečtěte si. Těchto 5 knih vás udělá v práci šťastnějšími

Pošli to dál

Larisa Francírková po několikaletém působení ve státní sféře a neziskovém sektoru pracovala v oblasti telekomunikací a pojišťovnictví. Ve společnosti Renomia se věnovala lokálnímu a mezinárodnímu obchodu a následně se stala ředitelkou komunikace. Nyní působí jako koučka a konzultantka v českých i zahraničních společnostech. Zaměřuje se na oblast leadershipu a na řešení problematiky spojené se zvyšováním kvality služeb v oblastech obchodu a podnikání.


Patříte k těm, kteří vstávají každý den do práce spíše z povinnosti? I já jsem si prošla obdobím, kdy jsem se netěšila do kanceláře, na své kolegy a už vůbec ne na klienty. Možná jste stejně jako já několikrát změnili svého zaměstnavatele či pozici, a přesto to stále nebylo ono.

Čtěte také: 12 knih, které udělaly z Jeffa Bezose lídra a miliardáře

Ze své vlastní zkušenosti můžu poradit, že svůj pracovní život si můžete udělat přesně takový, jak ho budete chtít mít právě teď, aniž byste hledali novou práci. Pokud v zaměstnání usilujete o reálnou změnu, pak by vám k tomu mohly pomoct uvedené knihy. I mne v kariéře zásadně ovlivnily a nyní je doporučuji při seminářích a firemních schůzkách svým klientům.

Věřím, že i vás mohou nasměrovat, jak bez obav a citlivě komunikovat své názory a proměňovat atmosféru pracovního prostředí, v němž se právě teď nacházíte.

VĚDOMÝ BUSINESS (Fred Kofman) - Tato kniha mne okouzlila. Její autor v ní přehledným způsobem shrnuje, jak je třeba přistoupit k byznysu tak, abychom mohli zůstat lidmi, kteří mohou jít klidně spát a neobávat se pohledu do zrcadla či do očí svých kolegů a klientů. Je v ní popsána celá řada přístupů, jak se stát dobrým lídrem. Je to zatím nejpřehlednější návod, jak vytvořit zdravou firemní kulturu, která přináší nejen zisk, ale i pocit naplnění. RADIKÁLNÍ UPŘÍMNOST: JAK MŮŽE ŘÍKÁNÍ PRAVDY ZMĚNIT VÁŠ ŽIVOT (Brad Blanton) - "Všichni někdy lžeme. Jenže lhaní a předstíraní nás vyčerpává a je zdrojem většiny lidského stresu," říká Dr. Brad Blanton, psycholog se čtyřicetiletou psychoterapeutickou praxí ve Washingtonu. Na mnoha příbězích dokumentuje, že "víra v milosrdnou lež" postrádá smysl a že staré dobré přísloví "S poctivostí nejdál dojdeš a lež má krátké nohy" má i hlubší psychická opodstatnění. Říkat pravdu tedy patří nejen k dobrým mravům a k čestnému způsobu života, ale i ke zdravému životnímu stylu. ROVNOVÁHA: SPOJENÍ PRÁCE A ŽIVOTA (James A. Cusumano) - Mimořádné zkušenosti Jamese Cusumana z amerického zábavního průmyslu, vědeckého výzkumu a v neposlední řadě i ze založení a vedení úspěšné korporace Catalytica v Silicon Valley se dvěma tisíci zaměstnanců ho opravňují jako málokoho k dávání návodů a doporučení, jak vykonávat náročnou práci a přitom neztratit osobní život. Pro českého čtenáře je jeho příběh zajímavý i tím, že společně s manželkou Inéz zrekonstruovali zchátralý zámek Chateau Mcely. BHAGAVADGÍTA - V čem může několik tisíc let starý spis ze starověké Indie inspirovat moderního člověka? Překvapivě už v době před naším letopočtem lidé řešili podobné otázky týkající se práce jako my dnes. Bhagavadgíta je návodem, jak lze práce využít na cestě za harmonickým rozvojem lidské osobnosti, jak neztratit vnitřní klid a čest. Útočiště a sílu v ní často nalézal Mahátma Gándhí, když vedl nenásilný boj za nezávislost Indie, ale i mnoho významných osobností a filozofů v západní kultuře. A PŘESTO ŘÍCI ŽIVOTU ANO (Viktor E. Frankl) -
Jedná se o skutečný příběh psychologa z děsivého prostředí koncentračního tábora Osvětim, kde byl uvězněn pro svůj židovský původ. Poukazuje na naši svobodu, kterou v každé situaci máme, a to dokonce i v těch nejextrémnějších podmínkách. Na svobodu rozhodnutí, zdali se necháme semlít okolními silami, nebo zdali zůstaneme v souladu se svými lidskými hodnotami.
<
>
RADIKÁLNÍ UPŘÍMNOST: JAK MŮŽE ŘÍKÁNÍ PRAVDY ZMĚNIT VÁŠ ŽIVOT (Brad Blanton) - "Všichni někdy lžeme. Jenže lhaní a předstíraní nás vyčerpává a je zdrojem většiny lidského stresu," říká Dr. Brad Blanton, psycholog se čtyřicetiletou psychoterapeutickou praxí ve Washingtonu. Na mnoha příbězích dokumentuje, že "víra v milosrdnou lež" postrádá smysl a že staré dobré přísloví "S poctivostí nejdál dojdeš a lež má krátké nohy" má i hlubší psychická opodstatnění. Říkat pravdu tedy patří nejen k dobrým mravům a k čestnému způsobu života, ale i ke zdravému životnímu stylu.

 

Čtěte také