Aktuální vydání magazínu Forbes

Ruský miliardář prodává luxusní jachtu ve tvaru ponorky. Zn. výhodně

Pošli to dál

Kdybyste si chtěli pořídit luxusní loď, aby se to vyplatilo, tak teď je ta správná doba: ruský miliardář Andrej Melničenko prodává svou motorovou megajachtu s názvem „A“ za zvýhodněnou cenu 300 milionů dolarů, informoval web SuperYachFan, který shromažďuje informace o luxusních jachtách a jejich vlivných majitelích. Potenciální zájemce má možnost vlastnit jednu z nejikoničtějších lodí všech dob. Za výrobní náklady.

jachta1

Melničenko za výrobu 120 metrů dlouhé lodi s užitnou plochou přes 2000 metrů čtverečních, kterou teď prodává, dal přes 400 milionů dolarů. Má bohatou výbavu, interiéry laděné do stylu Vegas a bílé apartmá s rozlohou 240 metrů čtverečních. Nejen z všudypřítomného luxusu by se mohla návštěvníkům zatočit hlava: zdi kolem točitého schodiště vedoucího do kajuty jsou vyzdobené stříbrem a dvojlůžková postel stojí na otáčecím stupínku.

Čtěte také: Létající pyramida, budoucnost luxusu na moři

Všechny křišťálové doplňky pocházejí z dílen firmy Baccarat. Šest pokojů pro hosty je vybaveno vířivkami a zrcadlovými zdmi. A všechen ten luxus chrání okna o tloušťce 44 milimetrů, která jsou odolná i vůči výbuchu granátu.

jachta3

Sám miliardář, který zbohatl na výrobě hnojiv, těžbě uhlí a na energetice, si přitom ještě polepší. V německé loděnici Nobiskrug mu právě dokončují 143 metrů dlouhou plachetní jachtu pojmenovanou také „A“. Bude mít osm palub a v lodním kýlu podvodní vyhlídku s 30 centimetrů tlustým sklem. Stejně jako motorovou jachtu A, i plachetnici A navrhl francouzský designér a novátor Philippe Starck a některé designové rysy jsou tak u obou lodí podobné.

jachta4

Plachetnice A bude mít tři nejvyšší stožáry na světě – budou dosahovat do výšky 100 metrů nad hladinou s „vraním hnízdem“ – tedy košem pro hlídkujícího člena posádky – ve výšce 61 metrů. Bude poháněná elektrickým motorem s ovladatelnými vrtulemi a dosáhne maximální rychlosti až 21 uzlů (39 km/h).

Čtěte také: Na moře vypluje Hvězda, nejkrásnější jachta světa

Výletním tempem se bude pohybovat rychlostí 16 uzlů (30 km/h). Trup lodi má 24 dveří a jednotlivé paluby spojuje několik výtahů. Jachta za sebou veze ponorku a pojme až dvacet hostů a 54člennou posádku.

jachta2

Designér Starck navrhl také uniformy pro posádku: bílé denní a černé noční. Kromě tří bazénů má jachta ještě přistávací plochu pro vrtulníky, obojživelné vozidlo a dvě překrásné doprovodné lodě, které jí obstarávají catering – každá stojí 1,5 milionů dolarů. Motorová jachta A může dosáhnout rychlosti 24 uzlů (asi 45 km/hod). Motor má výkon 24 tisíc koňských sil a jedno naplnění nádrže stojí půl milionu dolarů.

Čtěte také