Forbes vychází už 100 let. Tedy ne ten náš český, my fungujeme teprve šest roků, ale kolegové v Americe toho mají za sebou už mnohem víc. A první stovku slaví ve velkém. Kromě jiného požádali nejbohatší lidi světa, aby se svěřili se svými radami, jak dosáhnout úspěchu, a my vám je teď přinášíme taky. Následující návod, jak investovat, sepsal aktuálně čtvrtý nejbohatší muž světa a nejuznávanější investor na planetě a také vášnivý čtenář a omažský patriot Warren Buffett. Tak čtěte pozorně!


Když mi bylo sedm nebo osm let, tak jsem měl to štěstí, že jsem našel něco, co mě doopravdy zaujalo – investování. Když mi bylo 11, tak už jsem měl přečtenou veškerou literaturu, která se na tohle téma objevila v naší omažské veřejné knihovně.

Můj otec navíc přesně v tomhle byznysu podnikal. Když jsem za ním o sobotách chodil na oběd, tak jsem si v jeho kanceláři vždycky našel něco, co mě zajímalo, a četl dál. Je tedy dost možné, že kdyby se můj otec živil prodáváním bot, tak teď prodávám boty i já.

Čtěte také: Kradená lebka dinosaura i Superman aneb výstřední investice Nicolase Cage 

Ovšem knihu, která můj život ovlivnila ze všech nejvíc, jsem si pořídil úplnou náhodou, když jsem studoval na University of Nebraska. Inteligentního investora, jak se kniha jmenuje, od Benjamina Grahama jsem s nadšením přečetl snad šestkrát – skrývá se v ní neuvěřitelně silná filozofie, je výborně napsaná a snadno pochopitelná. A taky jsem si z ní vzal investiční strategii, kterou používám dodnes.

Warren Buffett celý život dodržuje několik věcí – třeba rád jí u McDonald’s a pije kolu.

Jde o to, najít dobrý byznys – takový, u kterého dokážu pochopit, proč je dobrý –, který má navíc trvalou konkurenční výhodu, vedou ho schopní a čestní lidé a celé to je k mání za cenu, která dává smysl.

Vzhledem k tomu, že podniky nepřeprodávám, tak nehledám nic, co generuje velké výdělky už za měsíc nebo za čtvrt roku, ale takové byznysy, které dokážou vydělávat peníze za 10, 20 nebo 30 let ode dneška. A chci manažerský tým, který budu obdivovat a kterému budu věřit.

Moje oblíbená investice, která tohle všechno obsahuje, je ta do pojišťovny Geico. K téhle firmě jsem se dostal, když mi bylo dvacet a odjel jsem vlakem do Washingtonu a tak dlouho bušil na dveře jejího budoucího ředitele Lorimera Davidsona, dokud je neotevřel. Odpověděl mi tehdy na všechny moje otázky, vysvětlil mi, jak pojišťovnictví funguje a taky jakou konkurenční výhodu Geico má. Tohle setkání změnilo můj život.

Čtěte také: Vydělávejte na přírodních katastrofách aneb Neobjevená místa investic

Vemte si, že máte produkt, který v průměru stojí 1800 dolarů za rok, vysvětloval mi tehdy Davidson. Lidé si ho nechtějí kupovat, ale chtějí řídit. A doufají, že pojištění nebudou muset nikdy využít, protože samozřejmě nechtějí bourat. A Geico nabízelo cestu, jak tenhle produkt získat za mnohem nižší než průměrnou cenu.

Jeho jmění se pohybuje kolem 80 miliard dolarů, Buffett ale stále bydlí v domě, který koupil před 60 lety.

Když Berkshire Hathaway získala nad Geicem v roce 1995 kontrolu, měla tahle pojišťovna 2% podíl na trhu. Dnes má 12 % a šetříme americké veřejnosti zhruba 4 miliardy dolarů ročně oproti tomu, co by musela platit, kdyby pokračovala s pojištěním, které měla předtím.

Benjamin Franklin kdysi dávno řekl: „Starej se o svůj obchod a tvůj obchod se postará o tebe.“ Chtěl tím říct, že zákazníky nestačí jen uspokojit, ale že je musíte potěšit. Budou pak o vás mluvit s ostatními lidmi a budou se vracet. Každý, kdo má šťastné zákazníky, má velkou šanci i na dobrou budoucnost.

I tak ale existuje jedna investice, která předčí všechny ostatní: ta do vás samotných. Postavte se čemukoliv, co vnímáte jako svoji slabost, a udělejte to hned.

Jako mladý jsem měl panický strach z vystupování na veřejnosti. Prostě jsem nemohl. Zbavit se téhle zábrany mě nakonec stálo 100 dolarů. To byla totiž cena, kterou jsem zaplatil za kurz Dalea Carnegieho, který dodnes považuji za další z milníků ve svém životě. Byl jsem ze své nové schopnosti mluvit před lidmi tak nadšený, že jsem uprostřed kurzu dokonce požádal mou ženu o ruku.

Nikdo vás nemůže připravit o to, co máte v sobě – a každý máme potenciál, který jsme ještě nevyužili. Když se budete o své skryté talenty zajímat, tak získáte něco, co budete moci využívat po zbytek svého života.