Aktuální vydání magazínu Forbes

Čistý stůl. Jak do Velikonoc stihnout všechno

Pošli to dál

Velikonoce jsou tu. Svátky jsou sice vždy vítanou vidinou, ale když se začnou přibližovat, pro mnohé místo zaslouženého odpočinku znamenají přeplněnou e-mailovou schránku, schůzky na poslední chvíli, rychlé dokončování projektů, plánování s rodinou a nevyžádané telefonáty během dovolené.

Čtěte také: Mapa místo předsevzetí. Návod, jak dosáhnout svých cílů

Když se k tomu přidá setkání s širší rodinou, klid je prakticky v nedohlednu. Nemusí to tak ale být. Přečtěte si rady, jak zvládnout práci i rodinu a užít si Velikonoce přesně tak, jak jste doufali.

1) Napište si priority

A hlavně z nich neslevte. Dejte si schůzku s podřízenými (či nadřízenými) a jasně určete, který projekt/úkol by měl být do konce týdne dokončený a jaká práce může počkat. Stejné priority si stanovte i s rodinou. Sedněte si doma s partnerem a zamyslete se nad tím, co je opravdu ve vašich silách stihnout.

2) Udělejte si seznam

Každý den ráno si sestavte harmonogram celého dne a podle něj postupujte. Pokud k Velikonocům kupujete blízkým maličkost, udělejte si i seznam dárků.

3) Nakupte vše online

Možná se nákup online už v dnešní době zdá jako samozřejmost, ale přesto se většina z nás stejně na poslední chvíli vydá do obchodu. Ušetřete si čas a nechte si vše poslat až domů.

4) Buďte v práci déle

Není ale nutné, abyste ukrajovali z času s rodinou. Jednoduše si přidejte čas tím, že si o hodinu přivstanete a kus práce vyřídíte již ráno. Využijte také cestu do práce – jedná se o často až o půlhodinu, kterou můžete využít ve svůj prospěch a vyřídit si pracovní hovory či maily.

5) Říkejte ne

„Rozdíl mezi úspěšnými a velmi úspěšnými lidmi spočívá v tom, že ti velmi úspěšní říkají skoro na všechno ne,“ tvrdí finančník Warren Buffett. Odmítejte tedy kolegy i rodinu a vůbec se za to nestyďte. Pokud jste si podle bodů 1) a 2) jasně nastavili priority a napsali seznam, držte se ho a už své plány nijak neměňte.

Čtěte také: Naučte se říkat ne a další tipy, jak být v práci ještě lepší

6) Zacvičte si

Cvičení snižuje stres a napětí, také stimuluje produkci endorfinu – hormonu štěstí -, což je přesně to, co na prodloužený víkend s rodinou potřebujete. Hodina pohybu vám také dodá energii, takže se budete lépe soustřeďovat na své pracovní i rodinné cíle.

7) Pracujte z domova

Opravdu nemůžete zaklapnout počítač a užít si  dovolenou (nebo víte, že by vás na ní beztak někdo neustále rušil telefonáty a e-maily)? Naplánujte si home office.

Zamyslete se nad tím, zda si nenaplánovat tři až čtyři hodiny v nějaké příjemné kavárně. Tím oddělíte pracovní činnost od rodiny a domů se vrátíte s čistou hlavou.

A jestli chcete jet například na chalupu, domluvte si předem s rodinou, že v určitém časovém rozmezí vás nesmí rušit, ale jen proto, abyste se jim později mohli naplno věnovat.

Čtěte také