skip to main content
Jak být šťastnější

Čistý stůl. Jak do Velikonoc stihnout všechno

2 minuty čtení

Velikonoce jsou tu. Svátky jsou sice vždy vítanou vidinou, ale když se začnou přibližovat, pro mnohé místo zaslouženého odpočinku znamenají přeplněnou e-mailovou schránku, schůzky na poslední chvíli, rychlé dokončování projektů, plánování s rodinou a nevyžádané telefonáty během dovolené.

Čtěte také: Mapa místo předsevzetí. Návod, jak dosáhnout svých cílů

Když se k tomu přidá setkání s širší rodinou, klid je prakticky v nedohlednu. Nemusí to tak ale být. Přečtěte si rady, jak zvládnout práci i rodinu a užít si Velikonoce přesně tak, jak jste doufali.

1) Napište si priority

A hlavně z nich neslevte. Dejte si schůzku s podřízenými (či nadřízenými) a jasně určete, který projekt/úkol by měl být do konce týdne dokončený a jaká práce může počkat. Stejné priority si stanovte i s rodinou. Sedněte si doma s partnerem a zamyslete se nad tím, co je opravdu ve vašich silách stihnout.

2) Udělejte si seznam

Každý den ráno si sestavte harmonogram celého dne a podle něj postupujte. Pokud k Velikonocům kupujete blízkým maličkost, udělejte si i seznam dárků.

3) Nakupte vše online

Možná se nákup online už v dnešní době zdá jako samozřejmost, ale přesto se většina z nás stejně na poslední chvíli vydá do obchodu. Ušetřete si čas a nechte si vše poslat až domů.

4) Buďte v práci déle

Není ale nutné, abyste ukrajovali z času s rodinou. Jednoduše si přidejte čas tím, že si o hodinu přivstanete a kus práce vyřídíte již ráno. Využijte také cestu do práce – jedná se o často až o půlhodinu, kterou můžete využít ve svůj prospěch a vyřídit si pracovní hovory či maily.

5) Říkejte ne

„Rozdíl mezi úspěšnými a velmi úspěšnými lidmi spočívá v tom, že ti velmi úspěšní říkají skoro na všechno ne,“ tvrdí finančník Warren Buffett. Odmítejte tedy kolegy i rodinu a vůbec se za to nestyďte. Pokud jste si podle bodů 1) a 2) jasně nastavili priority a napsali seznam, držte se ho a už své plány nijak neměňte.

Čtěte také: Naučte se říkat ne a další tipy, jak být v práci ještě lepší

6) Zacvičte si

Cvičení snižuje stres a napětí, také stimuluje produkci endorfinu – hormonu štěstí -, což je přesně to, co na prodloužený víkend s rodinou potřebujete. Hodina pohybu vám také dodá energii, takže se budete lépe soustřeďovat na své pracovní i rodinné cíle.

7) Pracujte z domova

Opravdu nemůžete zaklapnout počítač a užít si  dovolenou (nebo víte, že by vás na ní beztak někdo neustále rušil telefonáty a e-maily)? Naplánujte si home office.

Zamyslete se nad tím, zda si nenaplánovat tři až čtyři hodiny v nějaké příjemné kavárně. Tím oddělíte pracovní činnost od rodiny a domů se vrátíte s čistou hlavou.

A jestli chcete jet například na chalupu, domluvte si předem s rodinou, že v určitém časovém rozmezí vás nesmí rušit, ale jen proto, abyste se jim později mohli naplno věnovat.