Pokud jste si na to zvykli jako na danou věc, tak na ni raději rychle zapomeňte: Bill Gates není nezpochybnitelně nejbohatším mužem světa. V pátek musel na chvíli tenhle titul přenechat jinému miliardáři – španělskému oděvnímu magnátovi Amanciu Ortegovi.

Muž, jenž ovládá oděvní společnost Inditex, pod níž spadá i známý řetězec Zara, se do čela našeho žebříčku nejbohatších lidí světa dostal ve chvíli, kdy se cena za jednu akcii jeho impéria vyšplhala na 33,90 euro. Po chvíli ale spadla na 33,80, a tím se první místo uvolnilo opět pro Gatese. Ortega je aktuálně na 2. místě . I v nadcházejících dnech a týdnech ale můžeme očekávat, že se tito muži budou na pozici toho nejbohatšího střídat, logicky s tím, jak se budou měnit hodnoty akcií Inditexu a Microsoftu.

Inditex, neboli Industria de Diseño Textil, je mateřskou společností i pro značky jako jsou Pull&Bear nebo Massimo Dutti. Její hlavní konkurenční výhodou na poli tzv.  rychloobrátkové módy, kde vyniká zejména Zara, je rychlost s jakou dokáže navrhovat, šít, dovážet a prodávat to, co lidé aktuálně chtějí.

Čtěte také: Oděvní gigant ZARA má další problém, bývalý zaměstnanec ji žaluje za diskriminaci

Cena akcií Inditexu je momentálě o více než 50 % vyšší než v minulém roce. Ortegovy zisky jsou o to úctyhodnější, pokud si uvědomíme, že Forbes přepočítává majetek nejbohatších lidí světa na dolary a Ortega obchoduje zejména v eurech, jejichž hodnota během tohoto roku vůči dolaru výrazně poklesla.

Ortega patří do kategorie tzv. self-made miliardářů. Zaru, coby syn železničáře, založil v roce 1975 spolu se svou manželkou Rosalií Mera. Specializovali se na prodej spodního prádla a plavek. Dnes ve společnosti ovládá 59 %, s manželkou se rozvedl a po její smrti v roce 2013 její podíl přešel na společnou dceru Sandru Ortega Meru. Ta je díky tomu dnes ve Španělsku druhým nejbohatším člověkem, její jmění odhadujeme na 7,3 miliardy dolarů.

Amancio Ortega si ročně na dividendách Inditexu přijde na stovky milionů dolarů a tyto peníze investuje zejména do nákupu nemovitostí. A i v tomto sektoru se mu už podařilo vybudovat nemalé impérium. Vlastní nezanedbatelné množství budov v Londýně, Barceloně, Madridu a Chicagu. V září vyčlenil 370 milionů dolarů na nákup maloobchodním prostor v Miami.

Čtěte také: Žádná Prada, luxusním značkám se v Číně nedaří a ďábel tam nosí Zaru

Podle záznamů španělských úřadů disponoval Ortegův realitní konglomerát Pontegadea Inmobiliaria v roce 2012 majetkem v hodnotě přes 5 miliard euro. Společnost zároveň oznámila, že má dluh 645 milionů euro.

Mediálně zdrženlivý Ortega (v životě mluvil údajně jen se třemi novináři) se do našeho žebříčku světových miliardářů dostal poprvé v roce 1995. V uplynulých 20 letech byl Bill Gates v jeho čele celkem patnáctkrát, o první pozici ho přechodně připravili vždy jen mexický mediální magnát Carlos Slim Helú (aktuálně čtvrtý) nebo legendární investor Warren Buffet (aktuálně třetí), Ortegovi se to povedlo vůbec poprvé.

Kromě pověsti nejbohatšího muže planety je zakladatel Microsfotu známý také coby velký filantrop. Prostřednictvím nadace, kterou provozuje spolu se svou manželkou Melindou, od roku 2000 věnoval na dobročinné účely přes 30 miliard dolarů (jeho aktuální jmění se odhaduje na zhruba 80 miliard). Pokud by to neudělal, jeho pozici nejbohatšího muže světa by kdokoli jiný jen těžko ohrozil.

Aktuální pořadí nejbohatších lidí světa v reálném čase můžete sledovat zde. Fixní žebříček vydáme vždy jednou ročně a to v březnu. Letos byl při této uzávěrce Ortega na 4. místě.