skip to main content
Jak být lepší

Co dělat, abyste se už nikdy nebáli promluvit na poradě

1 minuta čtení

Nemusíte být zrovna ultrastydliví nebo mít nepříjemného šéfa, abyste se báli říct svůj názor nebo prezentovat nový nápad před ostatními kolegy.

Většinou se totiž za strachem „vyjít ven“ skrývá to, že si jednoduše nevěříte. Bojíte se, že řeknete něco hloupého a ostatní se vám vysmějí, řeknou si, že nejste dost dobří, a to hlavně v momentě, kdy jsou samozřejmě všichni ostatní mnohem chytřejší a lepší než vy.

Řešení? Zkuste zajít na kurz improvizace. Své zaměstnance na ně už dávno posílají firmy jako Google, Apple nebo PepsiCo. Kurz improvizace může trvat dvě hodiny nebo i několik týdnů a účelem je, abyste překročili své komfortní hranice a přijali to, že jste jednoduše takoví, jací jste – a že je to tak úplně v pořádku.

Reklama

Na workshopu, který je plný většinou dost podivných her, si sice nejdřív budete připadat divně a trapně, postupně se ale osmělíte a zjistíte, že improvizace může zlepšit vaši týmovou spolupráci i firemní kulturu. Uvidíte totiž, že to mají všichni stejně. Všichni se stejně stydí a bojí, a když si improvizaci vyzkoušíte, zjistíte, že se nemáte čeho bát, a před ostatními se začnete vyjadřovat mnohem snáze.

„Žít je jako jezdit na kole, neustále se cítíme trochu nejistí, nevybalancovaní, ale právě v momentu, kdy tento balanc hledáme, žijeme,“ říká Patricia Ryan Madson, která je průkopnicí využití improvizace v pracovním prostředí a autorkou knihy Improv Wisdom.

Reklama
Reklama
Reklama