Tři dny plné plné diskusí, přednášek a networkingu. To byla akce Global Forbes Under 30 Retreat, na kterou do Bratislavy přijely desítky členů žebříčku 30 pod 30 z celého světa, včetně Krise Naudtse, zakladatele startupu Culture Trip, do kterého česká PPF investovala desítky milionů dolarů, nebo bývalého pilota formule 1 Nica Rosberga.

Česko na pódiu reprezentoval choreograf a podnikatel Yemi A. D. a v hlavním sobotním panelu se objevila také trojice premiér Andrej Babiš, ministr průmyslu Karel Havlíček a zakladatel Rockaway Capital a šéf Mall Group Jakub Havrlant. Jejich diskusi na téma Driving Innovation through Cooperation moderoval v bratislavském divadle Aréna šéfredaktor amerického Forbesu Randall Lane.

Českého premiéra nejprve nechal kvůli mezinárodnímu osazenstvu v sále představit jeho podnikatelský background. Babiš zopakoval, že je „speciální případ“, necítí se být politikem a udělal velkou chybu, že do politiky šel.

„Víte, já jsem původně trader. Narodil jsem se zde v Bratislavě, studoval jsem tu, a když Klaus a Mečiar rozdělili stát, rozhodl jsem se udělat si svůj startup, jak se dnes říká. Začínal jsem jen s 500 dolary a čtyřmi lidmi,“ vzpomínal na období, kdy obchodoval s hnojivem a s půjčkou od Citibank rozjel svůj byznys. Ten se dnes rozpíná od zemědělství po média a zaměstnává přes 35 tisíc lidí, byť je oficiálně kvůli zákonu o střetu zájmů vložený do svěřenského fondu.

Babiš během panelové diskuse lákal investory do Česka. „Daří se nám skvěle. Máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě, snižujeme státní dluh, bohatneme, jsme šestá nejbezpečnější země na světě,“ říkal Babiš. „Žena může jít v Praze o půlnoci sama a nemusí se bát. To není jako v jiných evropských metropolích, nemáme žluté vesty jako můj kamarád Emmanuel,“ narážel na francouzského prezidenta Macrona.

České protesty proti své osobě, které v poslední době nabraly na síle, označil za „completely stupid“ a zpochybnil i uváděná čísla o počtu demonstrantů. Podle něho na Václavské náměstí naposledy přišlo jen 70 tisíc lidí.

Babiš se projevem o demonstracích a lakováním image Česka na růžovo výrazně odklonil od původního tématu panelu, kterým měly být inovace. O nápravu se snažil ministr Karel Havlíček.

„Opouštíme slogan ‚Czech Republic, Land of Stories‘ a přecházíme na ‚Czech Republic, Country for the Future‘,“ prohlásil Havlíček s tím, že změna se opírá o novou inovační strategii. „Už nejsme jen země levného piva, pěkné krajiny a Karlova mostu. Jsme zaměření na inovace, skvělé produkty a příliv IT talentů z celého světa.“

Šéfredaktor Forbesu Randall Lane mu na to odvětil: „Ale snad budete mít skvělé pivo i nadále, ne?“

Jakub Havrlant byl na pódiu jako jeden z členů předchozích výběrů 30 pod 30, jemuž se podařilo rozjet rozsáhlý e-commerce byznys. Patří do něj značky jako Mall.cz, CZC.cz, srovnávač Heuréka, Invia či Košík.cz.

Pětatřicetiletý podnikatel, který internetové impérium vybudoval s finanční podporou od Daniela Křetínského, Patrika Tkáče a skupiny PPF, na pódiu popsal svou cestu do byznysu: původně si chtěl jen vydělat na studijní cestu do USA, ale z ní nakonec nic nebylo a u podnikání zůstal.

Poté se při diskusi o tom, co by stát měl pro digitální ekonomiku dělat, či  nedělat, opřel do plánu vytvořit investiční fond pro startupy.

„Stát by se neměl míchat do věcí, které neumí, třeba rozdělovat peníze pro startupy jako venture kapitálový investor,“ řekl Havrlant. Sám se prý dříve klonil k přístupu, aby se stát do digitálního prostředí vůbec nemíchal, nyní však zastává názor, že by se vláda a úředníci měli zasadit o co největší zjednodušení pravidel a nároků na internetové podnikatele. „Je to vidět zvlášť ve fintechu. Tam je ještě spousta bariér, třeba nefungující online verifikace uživatele. To je inovace, kterou bychom opravdu potřebovali,“ dodal.

Konferenci uzavřel svým projevem Steve Forbes, vydavatel amerického magazínu Forbes a vnuk zakladatele B. C. Forbese. „Skutečným zdrojem bohatství nejsou fyzické věci, ale lidská mysl,“ dodal na závěr.