Pokud rádi zdoláváte vysoké cíle, seznamte se s cool výkonnostním sportem, kterému propadají nadšení běžkaři i zarytí sjezdaři po celém světě.

Čtete také: Dostaňte se do formy za 12 týdnů. Tohle je trénink, který dělají úspěšní Češi

Hned na úvod ale varujeme: abyste mohli se skialpinismem, který se v posledních letech stal velkým trendem, začít, nesmí vám chybět několik věcí – základní lyžařské znalosti, nadšení pro hory a chuť dát si do těla. Pokud vám nic z výše zmíněného neschází, gratulujeme, jste na nejlepší cestě vybudovat si novou závislost.

O co jde? 

Jednoduše řečeno, představte si skitouring (aka skialpinismus) jako pohyb na lyžích, který v praxi můžeme rozdělit na dvě fáze. Tou první, náročnější, je stoupání s volnou patou do kopce. Tou druhou, náležitě zaslouženou, je sjezd dolů, tentokrát už s patou pevně ukotvenou ve speciálním vázání.

Zní to jako spousta námahy, co říkáte? A to taky je. Představte si ale, že největší odměnou za náročné stoupání vám není jen skvělý pocit (a zhruba 700–1000 spálených kalorií za 1 hodinu výšlapu), ale také výhledy, o které se nemusíte s nikým dělit. Větší romantiku, než že si prošlápnete vlastní stopu svahem a pak se sklouznete dolů v dosud neproježděném prašanu, zažijete na horách jenom těžko.

Jak vypadá výbava? 

Skialpové lyže jsou vlastně hodně podobné těm sjezdařským. Na první pohled je poznáte díky tomu, že mají špičku a patu upravenou pro uchycení pásů, a taky podle speciálního vázání, které vám umožní kromě sjíždění volného terénu nebo sjezdovky i chůzi s volnou patou.

Jinak vypadají také boty, ve kterých můžete dobře šlapat a skvěle lyžovat. Asi nejvýraznější novinkou budou pro běžkaře i pro sjezdaře „tulení“ pásy, které se lepí na skluznici lyže. Právě díky nim můžete snadno stoupat kolmo do kopce.

Hádáte správně, výbava se neliší jen vzhledově, ale i cenou. Protože je skialpové vybavení o něco dražší než to sjezdařské, jednodušší je na začátek vybavení nekupovat. Nejen v zahraničí, ale i ve větších lyžařských střediscích Česka, jako je Praděd, Dolní Morava, Pec pod Sněžkou nebo Bouřňák, jsou už dnes půjčovny, kde si vybavení můžete nejprve vyzkoušet.

Skitouringová výbava zblízka. Nejvíce oceňovaná skialpová bota na světě Hoji Dynafit (na fotce) minulý rok získala všechny ceny, které v jejím ranku existují.

Co na sebe?

Základem by určitě mělo být kvalitní termoprádlo, nejlépe z ovčí vlny merino, které krásně hřeje, saje pot a není cítit ani po několika dnech. Pak už záleží jen na tempu, jaké máte v plánu nasadit. Na to vycházkové se klidně můžete obléci trochu tepleji, ale pokud jste zvyklí se hýbat a chcete se trochu zapotit, s teplým oblečením to raději nepřehánějte.

Nejdůležitější je vrstvit oblečení tak, abyste ho v případě potřeby mohli pohodlně přidávat, nebo naopak ubírat.

Na hlavu patří helma a na oči brýle s UV ochranou. Ty jsou mimochodem hodně důležité, protože slunce na horách bývá ostřejší, a tak se vám snadno může stát, že skončíte se zánětem spojivek (a to v tom lepším případě). Na túru pak nevyrážejte bez batohu, do kterého si kromě pásů, lahve s pitím a malou svačinkou můžete schovat i teplejší rukavice, bundu a čelenku pod helmu.

Kam vyrazit?

Pokud vás to láká do zahraničí, v rakouských Alpách jsou výborné podmínky na Silvrete nebo vyrazte do italských Dolomit. Národní park Fanes-Sennes-Prags v regionu Jižní Tyrolsko je perfektním místem pro začátečníky i pro pokročilé.

Pokud dáváte přednost raději horám u nás v Česku, vyrazit můžete třeba do Krkonoš, kde jsou dokonce doporučené skialpové trasy. Ideální podmínky pro skitouring najdete ale i v Jeseníkách, na Kralickém Sněžníku, na Šumavě nebo v Beskydech.