Když akcie krachujícího Hertzu během několika málo dnů šestkrát znásobily svou hodnotu, mluvilo se o Robinhoodu. Když se podobně naskočilo na krachující JC Penney, jehož cena se ztrojnásobila během čtyř dnů, mluvilo se o Robinhoodu. Když o stovky procent vystřelil titul neznámé a irelevantní čínské firmy Fangdd…

Robinhood je uživatelsky velmi přívětivá mobilní aplikace na bezpoplatkové obchodování akcií a řady dalších finančních instrumentů, za níž stojí, podobně jako v případě Revolutu, geniální dítě z Východu – v bulharské Varně narozený a na Stanfordu vystudovaný Vladimir Tenev. Aplikace Robinhood má v současné chvíli přes 13 milionů uživatelů a je dostupná pouze pro uživatele s americkým občanstvím.

Na začátku letošního května firma ohlásila nové investiční kolo, kde v čele s fondem Sequoia vyraisovala od investorů 280 milionů dolarů, a svou valuaci tak posunula na 8,3 miliardy dolarů.

Extrémně volatilní situace na trzích a koronavirem způsobená karanténa vyústily v rekodní popularitu sedm let staré společnosti – na nabrání tří milionů nových uživatelů jí stačily čtyři měsíce. To je pro představu zhruba 25 tisíc nových účtů denně. Z Robinhoodu se rázem stala oblíbená kratochvíle.

Čímž se dostáváme k populárnímu narativu poslední doby – za aktuální akciovou horečkou, která vytáhla hlavní indexy na předkoronavirové úrovně, stojí tradeři z Robinhoodu!

Ve zkratce: v žádném případě.

Už před 10 lety na University of Michigan zmapovali, že retailoví investoři nevlastní ani třetinu akcií a představují jen zlomek obchodních objemů – například na NYSE to svého času bylo méně než dvě procenta. Na amerických trzích podle slavné studie zkrátka naprosto dominují institucionální investoři.

Kde to ale začíná být ve vztahu k Robinhoodu zajímavější, jsou jednotlivé akciové tituly. Ano, již zmíněný krachující Hertz se vyloženě nabízí. Floridská autopůjčovna se těsně po vyhlášení bankrotu stala terčem armády traderů z Robinhoodu, kteří onen moment vyhodnotili jako ideální dobu ke spekulaci.

Ještě ke konci února vlastnilo akcie Hertzu jen něco přes tisíc uživatelů, 24. května, kdy firma oficiálně vyhlásila bankrot, to bylo přes 44 tisíc a ve chvíli, kdy akciový titul překročil hranici šesti dolarů (poté, co se odlepil z historického minima 0,56 dolaru), už „Robinhoodů“ držících Hertz bylo skoro 140 tisíc.

Růžově cena akciového titulu, zeleně počet účtů, jež ho drží.

K dnešnímu dni je to dokonce přes 167 tisíc! Netřeba velkých kalkulací k tomu, aby bylo jasné, že desítky tisíc traderů chtějících rychle zbohatnout naskočily pozdě, a tak sedí ve ztrátě. Hype to byl nicméně zcela bezprecedentní a objem obchodovaných akcií se raketově znásobil.

Svým způsobem ještě bizarnějšího případu si všiml americký Bloomberg, který upozornil na jistou společnost Fangdd Network Group (s tickerem DUO). Ta s trochou imaginace, případně s dolary místo zorniček, připomíná hvězdy akciových trhů známé pod akronymem FAANG, tedy Facebok, Amazon a další.

Měsíční graf šanghajské nemovitostní společnosti Fangdd Network Group (DUO)

Devátého června, konkrétně během několik málo hodin, hodnota titulu vystřelila z 10 na více než 100 dolarů a den poté už se vrátila na původní úroveň. Důvod není znám, nicméně Robinhood byl opět při tom.

No a pak je tu Nikola, další velký miláček Robinhoodu, který si na rozdíl od Muska vzal od slavného vynálezce křestní jméno. To je prosím pěkně firma, která chce vyrábět nákladní vozy na vodíkový pohon. Je zcela bez tržeb, bez jediného prodeje, přesto s valuací 24 miliard dolarů. Ještě na začátku června ji drželo 0 uživatelů Robinhoodu. Za další dva týdny? Sto čtyřicet tisíc.

Věci to jsou vskutku zvláštní, může se nafukovat bublina, může se do hry reálně začít vracet retail. Lze každopádně konstatovat, že v současnosti není snad lepšího indikátoru než Robinhood, na němž by se daly tímto způsobem pozorovat po rychlém zisku toužící pozice retailových investorů (příkazová data firma moudře prodává třetím stranám, ale o tom ale až jindy).

Vy můžete Robinhood, respektive z něj data čerpající Robintrack, využít buď pro zábavu, nebo pro vlastní „market moves“. Kdo by si nechtěl vsadit proti zaslepenému davu… Nebo?