Prvotní úpis akcií je pro investory tradičním lákadlem. A není se čemu divit.

Pokud byste svěřili obchodování v rámci IPO (vstoupit a rychle vystoupit) šimpanzovi, existuje uspokojivá pravděpodobnost, že byste na tom vydělali – většina titulů totiž bezprostředně po úpisu povyskočí na ceně, a je tedy jedno, kdo mezi nimi vybírá.

Čtěte také: Přitažlivější než bitcoin. Marihuana se dere do popředí zájmu investorů

Pokud v akronymu zaměníme jedno písmeno, dostáváme se k ICO (z anglického initial coin offering) – k vydávání nových digitálních tokenů a kryptoměn. V posledních letech se jedná o velmi populární formu financování projektů, které jsou založené na blockchainové technologii. Na rozdíl od IPO je prostředí ICO regulované pouze minimálně, a vybrat prostředky je tak ještě jednodušší.

Jenže -obsáhlá studie z dílny Satis Group uvádí, že zhruba 80 procent loňských ICOs byly podvodné projekty. To je stejné, jako kdyby čtyři z pěti firem, které vstoupí na burzu, velice brzy zkrachovaly.

I kdybyste za monitor místo šimpanze usedli vy a s nejlepším vědomím a svědomím se pustili do investování v rámci ICO, nejspíše o velkou či celou část své investice přijdete. Možná se také stanete sponzory vychytralých jedinců, kteří se sice ohánějí blockchainem na všechny strany, ale mají jen jedinou ambici – sebrat vaše peníze a zmizet.

Ve většině případů se jejich nápady lemované líbivými buzzwordy nepřetaví v realitu.

Nejznámější a s přehledem největší podvod má na svědomí tým sedmi Vietnamců ze společnosti Modern Tech. Do jejich tokenu Pincoin, který sliboval zhodnocení 48 procent (!) měsíčně, nalilo přes 32 tisíc investorů těžko uvěřitelných 660 milionů dolarů. Po sedmičce zakladatelů se slehla zem a naivním investorům zbyly bezcenné virtuální mince.

„Mezi podfuky bych bohužel zařadil i poctivé projekty, jejichž tvůrci to nemysleli zle, ale vypustili ekonomickou stránku věci. Takže tu existuje nemalá skupina upřímných blbců,“ říká pořadatel blockchainové konference BlockStars Jan Lopusek.

„Plošná adopce kryptoměn je vzdálená a lidé tokeny zkrátka nevyužívají, tudíž nerostou na ceně a mají mizivou likviditu,“ dodává.

Tato tabulka, v níž je zaneseno 10 největších ICO letošního roku, koluje po kryptoměnových webech už nějakou dobu. Jako investor hodnoty v pravém sloupci rozhodně vidět nechcete…

Navzdory výše zmíněnému se najdou případy, kdy je vydání vlastního tokenu či kryptoměny dobrou volbou jak pro zakladatele, tak pro investory. Vždyť kryptoměna ether (operující na platformě Ethereum) se do oběhu dostala také díky ICO, a pokud jste nakoupili v době vydání, těšíte se dnes z ROI dosahující více než 72 tisíc procent. A takových případů je rozhodně více.

Základní pravidlo, jak nenaletět, spočívá primárně v důkladné due-diligence. Jaká je historie zakladatelů? Lze dohledat jejich předchozí projekty? Byly úspěšné? Jakou mají pověst v komunitě? Na co přesně bude nový token používán a proč není lepší se držet již existujícího řešení?

„Budoucnost vidím zejména v security tokenech s přímou vazbou na reálné aktivum. Například token na podíl ve firmě či na podíl ze zisku dává smysl,“ vysvětluje Lopusek s tím, že na rozdíl od klasické smlouvy je token v kombinaci s blockchainem nezfalšovatelný. Také třeba nevzniká nutnost platit za notáře.

Všichni jsme v úžasu sledovali nárůst ceny bitcoinu a dalších kryptoměn, který se odehrál ke konci loňského roku. Pokud jste do vlaku nestihli naskočit včas a chcete to napravit s ICO, buďte velmi opatrní. Někdy totiž platí, že lepší nikdy nežli později.

Co se děje v Česku?

Níže jsme vybrali čtyři projekty v různých fázích, které poslední dobou v místních blockchainových kuloárech rezonovaly. Nutno zmínit, že ne vždy v pozitivní smyslu slova…

  • Cryptelo

Tato firma se zabývá technologií pro šifrované ukládání a přenosy dat a ve svém ICO vybrala zhruba 20 milionů korun. Od poloviny září ji nalezneme v insolvenčním rejstříku, podle něhož údajně dluží svému věřiteli několik milionů korun, které jí poskytl na rozjezd podnikání.

  • Signals

Platforma, za níž stojí vývojáři Pavel Volek a Pavel Němec, chce za pomoci strojového učení zlepšovat rozhodování kryptoměnových obchodníků. Jde o nástroj, který má umožnit vytvářet vlastní automatizované obchodní strategie. Signals už také vydali svůj vlastní token, jehož cena bezprostředně po ICO dramaticky klesla.

  • Fragments 

V tomhle případě jde o další podnik zakladatelů portálu Hlídačky.cz Petra Šiguta a Davida Hrachového. Jejich mobilní aplikace má lidem umožnit vydělávat peníze (skrze kryptoměnu) za plnění jednoduchých mikroúkolů na svém telefonu. V současnou chvíli hledají zahraničního investora.

  • Citicash

Ambiciózní projekt z pražských Košířů chce demokratizovat užívání kryptoměn. Zhruba dvacetičlenný tým, který vede Miro Peraica, se pokouší vyřešit problém nízké akceptace kryptoměn v obchodech vlastní platební kartou. ICO projektu právě probíhá.